reklama
reklama

Lublin będzie miał Centrum Pomocy Dzieciom. Podpisano list intencyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin będzie miał Centrum Pomocy Dzieciom. Podpisano list intencyjny - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościLublin będzie 6. miastem w Polsce, w którym powstanie Centrum Pomocy Dzieciom. List intencyjny w tej w sprawie podpisały Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin, dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Aleksandra Kulik, prezeska Fundacji Sempre a Frente.
reklama

- Podpisanie listu intencyjnego to ważny krok do stworzenia w Lublinie Centrum Pomocy Dzieciom – placówki, w której pod jednym dachem dzieci, które doświadczyły przemocy i krzywdzenia dostaną kompleksową, specjalistyczną pomoc. Zarówno dzieci jak ich rodzice będą mogli liczyć na interdyscyplinarne wsparcie, ochronę ich praw i opiekę psychologiczną. To także realizacja jednego z pierwszych założeń zawartych w planie działań programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin, ds. kultury, sportu i partycypacji.

reklama

- Taka placówka zapełni lukę w lokalnym systemie wsparcia dzieci po traumie przemocy i ich opiekunów. Lublin dołączy do pięciu miast w Polsce, gdzie działają już takie centra, bazujące na modelu sprawdzonym w wielu krajach w Europie i na świecie. Placówka powstaje w doskonałym partnerstwie rozumiejących problem, zaangażowanych władz miasta i działającej w Lublinie, doświadczonej w pomocy dzieciom Fundacji Sempre a Frente. Bardzo się cieszę, że możemy wspierać tę ważną inicjatywę i w tym trudnym czasie działać na rzecz lepszej przyszłości i ochrony praw dzieci do życia bez przemocy - mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Z kolei prezeska Fundacji Sempre a Frente, Aleksandra Kulik dodaje: Jako Fundacja Sempre a Frente od 11 lat wspieramy dzieci i młodzież w dorastaniu, prowadząc placówki wsparcia, zapewniając pomoc psychologiczną, terapeutyczną i rozwojową dla młodych osób z Lublina i regionu w różnych sytuacjach życiowych. Często tą sytuacją trudną jest pokrzywdzenie przez przestępstwo, w tym przemoc. Statystyki wskazują, że jest to palący problem, wymagający systemowych rozwiązań. Centrum Pomocy Dzieciom zapewnia interdyscyplinarne wsparcie, a dobro dziecka pokrzywdzonego jest nadrzędną wartością, dzięki czemu oferowana przez nie pomoc jest skuteczna. Cieszy nas niezmiernie, że Miasto Lublin razem z nami zauważyło ten problem i chce wdrażać kompleksowe rozwiązania mające na celu zapewnianie dzieciom specjalistycznego wsparcia. Wierzymy, że razem z władzami miasta oraz Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę już niedługo otworzymy 6. w Polsce Centrum Pomocy Dzieciom i dzięki temu znacząco poprawimy sytuację dzieci i młodzieży w naszym regionie.

reklama

Model działania Centrum jest oparty na modelu Barnahus i kompleksowo wspiera dzieci i młodzież pokrzywdzone przestępstwem, w tym przemocą oraz ich rodziców czy opiekunów. Centrum zapewnia wsparcie m.in. psychologów, prawników, lekarzy, pracowników socjalnych. W każdej takiej placówce znajduje się pokój przyjaznych przesłuchań.

Centrum będzie współpracować z placówkami pomocy społecznej, oświatowymi, ochrony zdrowia, sądownictwem i policją. Placówka w Lublinie będzie funkcjonować przy znacznym wparciu i zaangażowaniu władz Lublina i stanie się elementem sieci Centrów Pomocy Dzieciom, które działają na terenie całego kraju. Oferta pomocy Centrum będzie skierowana do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Lublina i będzie bezpłatna.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama