Reklama

Reklama

Lublin: Artyści dostaną pieniądze na realizację swoich pomysłów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Artyści dostaną pieniądze na realizację swoich pomysłów - Zdjęcie główne

Lublin: Artyści dostaną pieniądze na realizację swoich pomysłów | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Są znane wyniki trzech naborów wniosków o stypendia dla osób zaangażowanych w działania kulturalne. Łączna wartość stypendiów przyznanych lubelskim artystom to 230 tys. zł.

Reklama

- W tym roku po raz kolejny przyznaliśmy wsparcie finansowe osobom zajmującym się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Ich działalność od lat kształtuje wizerunek naszego miasta i decyduje o jego niepowtarzalnym charakterze. W uznaniu zeszłorocznych osiągnięć młodych lublinian, stypendia otrzymało aż 85 osób. Po raz pierwszy dofinansujemy również projekty młodzieżowe. Stypendia te mają istotne znaczenie w kontekście przygotowywania przez Miasto obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży w 2023 r. Bardzo się cieszę, że tak wielu młodych mieszkańców naszego miasta odczuwa potrzebę uczestniczenia w kulturze, która jednocześnie staje się integralną częścią ich życia - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Miasto przyznało 21 stypendiów na realizację w 2022 roku projektów z zakresu twórczości artystycznej lub z zakresu upowszechniania kultury. Łączna wysokość to 166,6 tys. zł. Wśród propozycji artystów i twórców jest m.in. zorganizowanie spotkania z poetkami lubelskimi i ukraińskimi, nagranie debiutanckiego albumu z muzyką graną na akordeonie i wydanie książki zawierającej wspomnienia z pracy w lubelskich szkołach. Na liście znalazł się również projekt zakładający stworzenie serii prac w technice malarstwa cyfrowego związanych z wojną w Ukrainie. Był to drugi nabór wniosków o stypendia na tego typu działania w 2022 r. Łącznie w tym roku realizowanych będzie 40 projektów na kwotę ponad 336 tys. zł.

- Nowością są stypendia na tzw. projekty młodzieżowe. Decyzję o ich wprowadzeniu podjęto jesienią 2021 roku w związku z otrzymaniem przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży na rok 2023. Stypendia na działania w obszarze kultury przeznaczone dla osób w wieku od 13 do 30 roku życia przyznano 10 osobom, a ich łączna wartość to blisko 26 tys. zł. Autorzy proponują m.in. wykonanie serii podcastów z udziałem młodych osób prowadzących działalność kulturalną lub artystyczną w Lublinie, nagranie filmu krótkometrażowego o dorastaniu czy przygotowanie wystawy fotograficznej o tematyce przyrodniczej - dodaje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Stypendia za osiągnięcia artystyczne o randze międzynarodowej lub ogólnopolskiej uzyskane w 2021 r. dostało 85 osób w wieku od 7 do 26 lat. Trafiły one do mieszkających w Lublinie lub uczących się tu uczestników lub laureatów konkursów, przeglądów, wystaw i festiwali. Do młodych artystów trafiły stypendia o łącznej wysokości 37,6 tys. zł. Stypendia przyznano w oparciu o rekomendacje Komisji ds. stypendiów, która obradowała w składzie: Dorota Ozimek (przewodnicząca), Stanisław Kieroński, Agata Koss-Dybała, Zbigniew Ławniczak, Anna Pajdosz, Joanna Reczek-Szwed, Marta Ryczkowska, Anna Ryfka oraz Aleksandra Szulc-Choma.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy