Reklama

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki zamiast Lubelskiego Festiwalu Nauki

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Proll

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki zamiast Lubelskiego Festiwalu Nauki - Zdjęcie główne

Dziś podczas konferencji prasowej organizatorzy opowiedzieli o Lubelskich Wirtualnych Dniach Nauki. | foto Bartosz Proll

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 22 do 24 września będą odbywać się Lubelskie Wirtualne Dni Nauki, które zastąpią tradycyjną formułę corocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki. W programie są pokazy naukowe, artystyczne i wirtualne drzwi otwarte uczelni.

Lubelski Festiwal Nauki

 

Co roku we wrześniu w Lublinie odbywał się Lubelski Festiwal Nauki, czyli największa impreza naukowa mająca popularyzować naukę wśród mieszkańców, a szczególnie wśród młodzieży. W ramach imprezy prezentowano projekty badawcze realizowane w uczelniach i jednostkach naukowych, promowano uczelnie i jednostki badawcze. Była to równie okazja do integracji lubelskiego środowiska naukowego. Festiwal ma zachęcać do uprawiania i podglądania nauki oraz pracy naukowców, pokazać, że praca naukowca może być ciekawa, a studia mogą pomóc w realizacji marzeń.

 

Impreza przenosi się do sieci

 

Z powodu pandemii koronawirusa tradycyjny festiwal zastąpią Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. Ich celem będzie ukazanie znaczenia nauki i odkryć naukowych dla rozwoju gospodarki regionu, kraju i świata oraz poprawy życia mieszkańców, integracja i współpraca społeczności lokalnej ze środowiskiem naukowym i twórczym Lubelszczyzny, rozbudzanie ciekawości poznawczej i rozwijanie zainteresowania nauką wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz ukazanie osiągnięć i działań poszczególnych uczelni na polu walki z wirusem SARS-CoV-2. Jest to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Politechniki Lubelskiej oraz Urzędu Miasta Lublin.

 

Przedsięwzięcie skierowane jest do m.in. przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli, rodziców, przedsiębiorców, samorządowców, osób starszych oraz osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. 

 

Dzięki wirtualnej formie uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć transmisję na żywo całego programu, bez konieczności wychodzenia z domu. Dla kandydatów na studia zostały stworzone specjalne wirtualne stoiska lubelskich publicznych uczelni wyższych oraz Miasta. Wydarzenie będzie transmitowane online na portalu Lubelskiego Uniwersytetu Inspiracji www.lui.lublin.eu. 

 

Każda uczelnia będzie mogła pokazać się 

 

- Każdy dzień ma swój charakter i program przygotowany przez każdą uczelnię - mówi prof. Radosław Dobrowolski rektor UMCS. - Pierwszego dnia będzie to prezentacja uczelni, nowości, jakie proponuje, ciekawych badań prowadzonych przez pracowników, a także okazja do pokazania wydarzeń kulturalnych i artystycznych, jakich w Lublinie na każdej z uczelni nie brakuje. Niech będzie to zachętą do włączenia się w transmisje online i zobaczenie tego, czego na co dzień może nie widać 

 

W programie osiągnięcia uczelni i punkty dotyczące epidemii 

 

Pierwszego dnia będą prezentowane nowości, badania, osiągnięcia każdej uczelni. Drugiego dnia wszystkie atrakcje będą poświęcone problematyce związanej z COVID-19 i będą prowadzone w języku angielskim. W programie imprezy są też wydarzenia z zakresu kultury i sztuki. Całość podzielono odpowiednio tematycznie na moduły. 

 

Pierwszego dnia w ramach modułów Nauka i Nowe technologie odbędą się prezentacje projektów m.in.: Co w trawie świeci?, Rozmnażanie roślin in vitro – konieczność, norma czy fanaberia?, Chimery ludzkie, Od modelu 3D do skalpela – chirurgia twarzoczaszki, Obróbka plastyczna metali na podstawie procesu walcowania pierścieni stalowych na gorąco. W ramach modułów Sztuka i Kultura pojawią się z kolei takie projekty, jak: Przez świat. Spotkania z podróżą: Irlandia. Zielona wyspa na piwnej pianie, Sztuka kulinarna, Kreacja w przestrzeni, Ludowe tańce i melodie, Gra z czasem. Ze strony Miasta Lublin będzie emisja filmu Twarze nieistniejącego miasta w reżyserii dr hab. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, prof. UMCS, który powstał na podstawie kolekcji szklanych negatywów odnalezionych w 2012 roku w jednej z kamienic na Rynku Starego Miasta w Lublinie.

 

Podczas drugiego (anglojęzycznego) dnia wydarzenia, tematyka projektów w ramach modułów Science & Technology promować będzie wiedzę w obszarze COVID-19, a w szczególności osiągnięcia i działania poszczególnych uczelni na tym polu. Widzowie, w tym w głównej mierze odbiorcy anglojęzyczni, będą mogli obejrzeć najróżniejsze projekty popularnonaukowe. W module Art & Culture będzie z kolei można obejrzeć fragmenty, m.in.: projektu kulturalnego Lublin Sounds Good w wykonaniu Fundacji Absolwentów UMCS,  International Folk Arts Festival – Indonesia Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, koncertu Zespołu „Z 10. piętra” – Sceny KULline Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie, Na koniec drugiego dnia będzie można m.in. reportaże z organizowanej od 2007 roku Nocy Kultury czy odbywającego się od 2008 roku festiwalu muzycznego Inne Brzmienia Art’n’Music Festival.

 

Będą też Wirtualne Drzwi Otwarte

 

Ostatniego dnia odbędą się tzw. Wirtualne Drzwi Otwarte UMCS, UP, KUL, UM, PL oraz Miasta Lublin - dla uczniów szkół średnich. Tego dnia organizatorzy ukażą potencjał każdej z publicznych lubelskich Uczelni, a także zaprezentują ofertę kształcenia skierowaną do maturzystów. Podczas Wirtualnych Drzwi Otwartych będzie możliwa interakcja na żywo pomiędzy uczelniami, a uczestnikami w ramach paneli: Nauka nie musi być nudna, The vibes, Success stories i Kampusy studenckie oraz na specjalnych live chatach, gdzie osoby zainteresowane podjęciem studiów w Lublinie, będą mogły uzyskać odpowiedz na nurtujące ich pytania w trzech wersjach językowych: angielskiej, ukraińskiej i rosyjskiej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE