reklama
reklama

Lubelskie pomaganie ma we krwi, ale daleko nam do Podlaskiego

Opublikowano:
Autor:

Lubelskie pomaganie ma we krwi, ale daleko nam do Podlaskiego - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZ okazji Światowego Dnia Krwiodawstwa opublikowane zostały raporty o stanie krwiodawstwa w Polsce, a także w poszczególnych województwach. Lubelskie nie ma powodu do wstydu. Na tle kraju wypada całkiem nieźle, ale zostaliśmy daleko za rekordowym województwem Podlaskim, czy Wielkopolskim.
reklama

- Światowe Zgromadzenie Zdrowia (najwyższy organ decyzyjny Światowej Organizacji Zdrowia, WHO) w 2005 r. oficjalnie ogłosiło to święto jako wydarzenie cykliczne, coroczne. Dzień ten daje wyjątkową okazję do świętowania i podziękowania honorowym dawcom krwi na całym świecie za ich dar krwi. - informuje Krwiodawcy.org, oficjalna strona krwiodawstwa w Polsce. - Przypomina również główny cel do jakiego dążą służby krwi na całym świecie, czyli osiągnięcie powszechnego dostępu do bezpiecznej transfuzji krwi.

Centra krwiodawstwa potrzebują krwi przez cały czas, ale zapotrzebowanie wzrasta zwłaszcza w sezonie letnim. Dlatego w ostatnich tygodniach obserwujemy zwiększoną obecność Centrum Krwiodawstwa na imprezach plenerowych całego województwa, terenowych punktach poboru, a także w ogólnopolskich mediach . Nie ustają apele, zaproszenia do udziału w akcji, a także informacyjne posty.

reklama

Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Taka ilość może uratować życie trzem osobom! O tym, że warto, pisaliśmy wieloktrotnie - kliknij TUTAJ

Gdzie najchętniej oddają krew? 

Jak wynika z raportu Urzędu Statystycznego w Lublinie, najchętniej krew oddają mieszkańcy województwa podlaskiego oraz wielkopolskiego. Tu wysokość donacji przekracza 500. Następnie, z donacją od 400 do 499, w statystykach przodują mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego oraz śląskiego. Lubelszczyzna w ubiegłym roku osiągnęła wynik 350-399 jednostek (w 2022 roku ilość donacji wynosiła 346), co oznacza, że mieszkańcy naszego regionu chętniej oddawali krew, niż w roku ubiegłym.

reklama

 

Najpopularniejszą grupą krwi wśród Polaków jest grupa ARh+ (dodatnia), natomiast najrzadziej występującą jest ABRh- (ujemna). 

Jakiej grupy krwi brakuje najbardziej?

Jak informuje RCKiK w Lublinie, obecnie najbardziej poszukiwaną grupą krwi jest 0, następnie A i B RhD (-) oraz grupa 0 RhD (+).

reklama

20-lecie krwiodawstwa 

Jak informuje Narodowe Centrum Krwi, globalna kampania nosi hasło: „20 lat świętowania dawstwa: Dziękujemy Krwiodawcom!” - upamiętnia ona głęboki wpływ krwiodawstwa na życie pacjentów i dawców. Kampania jest okazją do wyrażenia wdzięczności dawcom krwi, osocza i płytek krwi na całym świecie za ich donacje ratujące życie. Ponadto wzywa do działania, motywując więcej osób do przyłączenia się do globalnego ruchu krwiodawstwa. Krew ratuje życie!

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama