27 maja obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego upamiętniający pierwsze wolne wybory samorządowe w 1990 roku. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Lublinie przygotował dane o województwie lubelskim. Wśród nich są informacje dotyczące m.in. dochodów budżetów jednostek samorządu, wydatki budżetów, kwot zaplanowanych na budżet obywatelskich, dochodów własnych na 1 mieszkańca, informacje dotyczące zmian liczby ludności w latach 2015-2023, przyrostu naturalnego ludności w 2023 r., ogólnego salda migracji w 2023 r., współczynniku starości demograficznej i feminizacji w 2023 r..
- Misją statystyki publicznej jest dostarczanie danych. Danych w banku lokalnym jest ponad 40 tysięcy. Można je segregować w różnych układach - mówił Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. - Pracownicy urzędu mogą przeprowadzić szkolenia jak z tego zasobu korzystać. Jest tego bardzo dużo.
Dyrektor mówił też m.in. o wyzwaniach. W niektórych gminach wzrosła liczba ludności w ostatniach latach.
- Wyróżnia się pod tym kątem takie gminy jak Głusk, Wólka, Konopnica czy Niemce. Ale mamy też cały szereg gmin dla, których ta zmieniająca się liczba ludności będzie dużym wzywaniem. Z kolei liczba ludności zmniejszyła się w gminie Uchanie, Telatyn czy Sosnówka. Wyzwaniem dla naszych gmin w nadchodzących latach jest przyrost naturalny. Przyrost był dodatni tylko w 9 gminach na 213.
Przyrost naturalny to różnica między liczbą urodzeń żywych a liczbą zgonów w danym okresie.
Gminy z najwyższym przyrostem naturalnym to: Ulan-Majorat, Wólka, Łuków, Niemce, Cyców, Trzebieszów, Zakrzew, Łęczna, Głusk, Drelów, Kłoczew. Na drugim biegunie tego rankingu są: Kodeń, Wąwolnica, Telatyn, Dołhobyczów, Żókiewka, Gorzków, Turbim, Leśniowice, Rudnik, Kraśniczyn.
CZYTAJ TAKŻE: W tym wieku i w tych powiatach Lubelskiego jest najwięcej ślubów. Walentynkowy ranking
Określono też współczynnik starości demograficznej na 100 osób, czyli relację osób w starszym wieku (65 lat i więcej) na 100 mieszkańców ogółem. Najwyższe pozycje zajmują: Gorzków, Turobin, Puławy, Krasnystaw, Żółkiewka, Kraśnik, Wysokie, Grabowiec, Radecznica, Kraśniczyn. Zaś najniższe pozycje zajmują: Kamień, Aleksandrów, Ludwin, Niemce, Międzyrzec Podlaski, Lubartów, Łuków, Biała Podlaska, Głusk, Wólka.
Dyrektor podkreślił też, że w ubiegłym roku do województwa lubelskiego przyjechało na stałe prawie 4 tys. osób, a wyjechało ponad 8 tys.
- Kolejną sprawą jest to, że pań jest zdecydowanie więcej niż panów. Jednym z powodów takiej sytuacji jest to, że panie żyją dłużej, dzięki temu, że być może prowadzą zdrowszy tryb życia - wyjaśniał.
Natomiast, aby ocenić poziom życia wydzielono pięć obszarów: demograficzny, środowiskowy, społeczno-kulturowy, infrastrukturalny i gospodarczy. - W tych obszarach jest cały szereg wskaźników, które podnosiły albo obniżały poziom życia - zaznaczył Krzysztof Markowski.
Wśród miast o bardzo wysokim poziomie życia są: Lublin, Piaski, Biała Podlaska, Stoczek Łukowski, Zamość, Tarnogród, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Józefów, Modliborzyce. Wysoki poziom życia odnotowuje się w takich miejscowościach jak: Tomaszów Lubelski, Biłgoraj, Bełżyce, Łuków, Goraj, Łęczna, Radzy Podlaski, Janów Lubelski, Szczebrzeszyn, Urzędów, Świdnik, Ryki, Chełm, Krasnobród. Z kolei średni jest w miastach: Siedliszcze, Puławy, Kock, Lubartów, Zwierzyniec, Frampol, Opole Lubelskie, Annopol, Włodawa, Terespol, Kraśnik, Łaszczów, Kamionka, Bychawa, Józefów nad Wisłą, Międzyrzec Podlaski, Rejowiec Fabryczny, Rejowiec, Parczew, Poniatowa. Natomiast miasta o niskim poziomie życia to Tyszowce, Dęblin, Lubycza Królewska, Krasnystaw, Ostrów Lubelski, Hrubieszów i Izbica.
Szczegółowe dane znajdują się w galerii pod tekstem - zdjęcia od nr 2 do nr 14 włącznie.
Pełną prezentację można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Lublinie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.