Reklama

Reklama

Lubelski Sławin nie chce projektów Budżetu Obywatelskiego. Ratusz wyjaśnia: nie ma na nie pieniędzy i zgód

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lubelski Sławin nie chce projektów Budżetu Obywatelskiego. Ratusz wyjaśnia: nie ma na nie pieniędzy i zgód - Zdjęcie główne

Radny Stanisław Brzozowski poruszył sprawę realizacji Budżetu Obywatelskiego na terenie Sławina

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radny Stanisław Brzozowski w interpelacji do prezydenta Krzysztofa Żuka zwrócił uwagę na realizację Budżetu Obywatelskiego w dzielnicy Sławin. Z odpowiedzi jaką dostał wynika, że brakuje pieniędzy i odpowiednich zgód na projekty.

Reklama

Radny w imieniu rozgoryczonych mieszkańców

 

- Budżet Obywatelski, który z założenia miał aktywizować społecznie mieszkańców zaczyna odnosić wręcz odwrotny skutek. Gorycz i bezradność jakie można wyczytać między wierszami uzasadnionej merytorycznie treści tego pisma same mówią za siebie - napisał Stanisław Brzozowski (Prawo i Sprawiedliwość), dołączając pismo od rady tej dzielnicy.

 

 

Rada nie chce być kojarzona z niezrealizowanymi projektami

 

Z pisma dołączonego przez radnego do interpelacji wynika, że Rada Dzielnicy Sławin omówiła projekty zgłoszone do VII edycji Budżetu Obywatelskiego dotyczące terenu Sławina. Zdecydowano, że Rada nie zaopiniuje projektów VII edycji BO, żeby zgodnie z opinią mieszkańców wyrazić dezaprobatę dla braku realizacji przez miasto projektów poprzednich edycji zarówno budżetu obywatelskiego, jak i zielonego budżetu oraz dla przewidywanej rozbiórki siłowni zewnętrznej. 

 

- Rada nie chce być kojarzona z nieskutecznymi wdrożeniami BO. Nie możemy dłużej opiniować i namawiać mieszkańców do partycypacji w kolejnych projektach, które nie są realizowane - napisali przedstawiciele Rady Dzielnicy Sławin.

 

Autorzy listu podali kilka przykładów. Ich zdaniem mający powstać Park Sławin nie został wykonany z powodu braku koordynacji dwóch komórek organizacyjnych UM w zakresie realizacji niewielkiej alejki i uzupełnienia nasadzeń roślin, zgodnie z zapłaconą wcześniej dokumentacją. Z kolei linowy mini park rozrywki i skwer nie powstał, bo nie zapewniono przez 3 lata dojazdu do nieruchomości gminy dla budowy niewielkich urządzeń dla młodzieży i małego skweru oraz dla bezpiecznej eksploatacji istniejącego boiska trawiastego. Poruszyli też sprawę przewidywanej likwidacji największej siłowni zewnętrznej na terenie dzielnicy wybudowanej w ramach budżetu obywatelskiego (w pobliżu ul. Kasztelańskiej). W ocenie Rady, gmina powinna próbować pozyskać nieruchomość zamienną na terenie osiedla Botanik dla przeniesienia siłowni lub zawrzeć umowę z obecnym właścicielem nieruchomości, na której jest siłownia. Ich zdaniem mały jest sens lokalizacji siłowni na obrzeżu dzielnicy lub poza nią. 

 

Brak pieniędzy i odpowiednich zgód głównymi przeszkodami

 

Na interpelację odpowiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak - zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji. Na początku odniosła się do Parku Sławin wyjaśniając, że na relizację inwestycji została uzyskana decyzja o pozwoleniu na budowę, ale nie uzyskano zgody na usunięcie jednego z drzew kolidujących z przebiegiem projektowanego ciągu pieszego z powodu jego dobrej kondycji. 

 

- W związku z powyższym koniecznie jest zlecenie wykonania projektu zamiennego i uzyskanie zamiennej decyzji o pozwoleniu na budowę - napisała Beata Stepniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i patycypacji, dodając, że aktualnie nie ma pieniędzy na to zadanie, a więc nie ma możliwości zlecenia wykonania projektu zamiennego i rozpoczęcia przetargu na wyłonienie wykonawacy robót budowlanych. 

 

Następnie wyjaśniła, że w przypadku linowego mini parku rozrywki i skweru wypoczynkowego, brak dojazdu do terenu inwestycji uniemożliwia realizację parku i remont boiska przy ul. Altanowej. Poza tym, Wspólnota Mieszkaniowa Kaskadowa 11 nie zgodziła sie na przejazd przez jej teren. 

 

Kolejną kwestią jest zielony skwer, mini park z ławkami i alejkami umożliwiającymi jazdę na wrotkach i rolkach między pętlą autobusową na ul. Zbożowej a ul. Skowronkową. W tym przypadku nie było zgody na dysponowanie działkami, ale prowadzone jest postępowanie dotyczące naruszeń polegających na kierowaniu wód opadowych na teren gminny i bezumowne korzystanie z terenu. 

 

Zaś co do likwidacji siłowni w pobliżu ul. Kasztelańskiej toczy się postępowanie o zwrot nieruchomości. 

 

Ostatnia sprawa dotyczy ściezki rowerowej przy ul. Północnej. Okazuje się, że środki na zaprojektowanie i budowę ściezki między ul. Północną a al. Solidarności na odcinku od istniejącej ścieżki przy rondzie Rotmistrza Pileckiego do ul. Kosmowskiej zostały zabezpiezone w planie finansowym ZDiM na początku tego roku w wysokości 300 tys. zł. 

 

- Ogłoszenie na obszarze Rzeczypospolitej Polskej stanu epidemi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz ustanowienie w skali krajowej ograniczeń, nakazów i zakazów skutkowało znacznym spadkiem dochodów Gminy, co generowało  konieczność zmniejszenia wydatków - tłumaczy Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, dodając, że dlatego w tym roku sfinansowane będzie tylko opracowanie projektu ściezki rowerowej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE