- Olbrzymim utrudnieniem, a jednocześnie niezbędną koniecznością w przypadku Seniorów stała się izolacja i ograniczanie kontaktów zewnętrznych. W tej rzeczywistości również pomagający musieli zmienić podejście z aktywizującego na maksymalnie ograniczające aktywność najstarszych mieszkańców. W tym celu wyszliśmy z ofertą usług dostosowaną do sytuacji epidemicznej, a obejmującą wsparcie w codziennych czynnościach takich jak dostarczenie niezbędnych zakupów, czy dowóz posiłków. Nie zapomnieliśmy także o niezmiernie istotnej pomocy psychologicznej - informuje Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych, dodając, że poczucie odosobnienia się przyczyną depresji wśród starszych osób, więc ważne jest wparcie specjalistów.
Dlatego realizowany jest Program SOS dla Seniora, czyli projekt zapewniający osobom starszym poczucie bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, przez usługi teleopieki i tzw. opaski życia. Pracownicy Centrum Teleopieki, które obsługuje program, odbierają alarmy z opaski, nawiązują i utrzymują kontakt z uczestnikiem po odebraniu alarmu do momentu przybycia pomocy.
Osoby potrzebujące pomocy m.in. zrobienia zakupów, mogą dzwonić pod numer 882 431 094 i na ogólnopolską infolinię Korpusu Wsparcia Seniorów tel. 22 505 11 11.
Z kolei wymagający wsparcia psychologicznego mogą kontaktować się z specjalistami pod następującymi numerami telefonów: 733 588 900 – całodobowy dyżur psychologiczny (Telefon Zaufania), 733 588 600 – dyżur psychologiczny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 19.00 i 81 46 66 999 – usługa Tele 60+ dedykowana wyłącznie Seniorom, dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 – 20.00.
Miasto powołało też koordynatora ds. wsparcia i pomocy dla osób starszych, którego zadaniem jest stały kontakt ze środowiskiem lubelskich seniorów, reagowanie na ich potrzeby i koordynacja działań w zakresie organizowania adekwatnej pomocy. Funkcję tą pełni Sławomir Skowronek, Dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych UML. Kontakt z nim jest możliwy pod nr tel. 661 555 104, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 - 16.00.