Reklama

Reklama

Lubelski ratusz bierze się za porządkowanie miejskich hulajnóg. Będą zakazy parkowania i ograniczenia prędkości

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Lubelski ratusz bierze się za porządkowanie miejskich hulajnóg. Będą zakazy parkowania i ograniczenia prędkości - Zdjęcie główne

Lubelski ratusz bierze się za proządkowanie miejskich hulajnóg. Będą zakazy parkowania i ograniczona prędkość | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lublin podpisał porozumienie z operatorami miejskich, elektronicznych hulajnóg. W ten sposób ratusz porządkuje sposób korzystania z tego środka transportu. Nowe regulacje będą wprowadzane sukcesywnie od najbliższego piątku (18 września).

Reklama

Miasto zaczyna robić porządek z hulajnogami

 

Od dłuższego czasu w Lublinie można poruszać elektronicznymi hulajnogami, które są już bardzo popularnym środkiem trasnportu w mieście. Operatorami są dwie firmy - Bolt i binkee.city. Żeby skorzystać z tego środka transportu, wystarczy aplikacja mobilna. Władze miasta podkreślają, że to dobre rozwiązanie, jesli ktoś np. chce przejechać krótką trasę, a poza tym jest to alternatywa dla samochodu i komunikacji miejskiej. Jednak z czasem pojawiły się problemy. Hulajnogi są parkowane często na chodnikach, co utrudnia poruszanie się pieszym, a wiele osób jeździ nimi za szybko. Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce podpisało porozumienia z operatorami hulajnóg, żeby uporządkować sposób korzystania z nich. Dokument podpisano dzisiaj (16 września)

 

- Z uwagi na brak regulacji w zakresie hulajnóg na poziomie ustawowym i jasnego określenia ich miejsca na drodze, podejmujemy takie próby na gruncie lokalnym. Porozumienie ma na celu uporządkowanie sposobu korzystania z hulajnóg, które umożliwią bezpieczne korzystanie ze wspólnych przestrzeni publicznych wszystkim uczestnikom ruchu - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

 

Pierwszym systemowym krokiem porządkującym kwestię pozostawiania hulajnóg, było wyznaczenie z końcem sierpnia 20 parkingów dla tych urządzeń. Teraz Miasto wspólnie z dwoma operatorami przystępuje do kolejnych działań. Przede wszystkim mają być wyznaczone konkretne obszary na terenie miasta, w których będzie obowiązywało ograniczenia prędkości i zakaz parkowania środków transportu osobistego.

 

 

W centrum trzeba będzie zwolnić

 

Na podstawie porozumienia ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Lipowej do ul. Królewskiej), Plac Litewski, Ogród Saski oraz Stare Miasto, będą miejscami z obniżoną do 12 km/h prędkością poruszania się hulajnóg. To minimalna prędkość, z którą na elektrycznej hulajnodze można bezpiecznie utrzymać równowagę i jest ona zbliżona do tempa poruszania się pieszego. W tym miejscu aplikacja nie pozwoli użytkownikom jechać powyżej ustalonej prędkości.

 

Będą miejsca z zakazem prakownia

 

Wspólne działania miasta i operatorów dotyczą też wyznaczenia miejsc z zakazem parkowania. Hulajnóg nie będzie można zostawiać w Ogrodzie Saskim, na Placu Litewskim, ul. Krakowskie Przedmieście (na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. Królewskiej) i na Starym Mieście w okresie funkcjonowanie ogródków gastronomicznych czyli od 1 maja do 31 października. Czasowe wyłączenia określonych obszarów z ruchu i parkowania, będzie obowiązywać również w trakcie większych imprez, jak np. Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński czy Inne Brzmienia. Zakaz parkowania w tych miejscach nie dotyczy obszarów, gdzie zamontowane są stojaki rowerowe.

 

Obciążą kartę płatniczą za zaparkowanie na zakazie

 

Użytkownik nie zwróci hulajnogi na terenie wyłączonym, co będzie oznaczało, że w aplikacji nie będzie możliwe kliknięcie opcji sugerującej zwrot urządzenia. Brak takiej możliwości spowoduje, że karta użytkownika wprowadzona do aplikacji jako środek płatniczy, będzie obciążana do momentu dokonania zwrotu poza obszarem wyłączonym. Za to aplikacje operatorów będą też wskazywać  wyznaczone przez Miasto parkingi dla hulajnóg. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE