Reklama

Reklama

Lubelscy terytorialsi pomagają szpitalom w pracy m.in. liczą łożka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Lubelscy terytorialsi pomagają szpitalom w pracy m.in. liczą łożka - Zdjęcie główne

Lubelscy terytorialsi pomagają szpitalom w pracy m.in. liczą łożka | foto 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 29 szpitali w województwie korzysta z pomocy wojska w obsłudze elektronicznego sytemu ewidencji łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. W akcję włączyła sie 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.

Reklama

Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 4 listopada 2020 roku szpitale nie rzadziej, niż co trzy godziny mają przekazywać do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia informacje, m.in. na temat wolnych i zajętych łóżek, w tym łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. O pomoc szpitalom w administrowaniu bazami danych zwrócił się do wojska Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia. 

 

Dlatego wojsko pomaga w obsłudze elektronicznego systemu ewidencji łóżek w szpitalach zajmujących się leczeniem osób zakażonych COVID-19. Od aktualności tych danych zależy, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma pomoc. Żołnierze wspierają wyłącznie te placówki, które są zainteresowane współpracą i zgłaszają się po pomoc. Z takiej pomocy skorzystało 29 placówek w województwie lubelskim. Do zadania zostało skierowanych blisko 80 żołnierzy z 19 Brygady Zmechanizowanej z Lublina, a działania koordynuje 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.

 

- Żołnierze pracują w systemie zmianowym. Monitoring danych odbywa się całodobowo. Zbiorcze statystyki są aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny. Zaangażowanie wojska pozwala w znaczny sposób odciążyć wykwalifikowany personel medyczny od prac administracyjnych. Dzięki temu medycy mogą zająć się ratowaniem życia i zdrowia pacjentów - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

 

 

Dane o wolnych łóżkach trafiają do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego oraz załóg karetek covidowych. Takie informacje umożliwiają szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który może go przyjąć. 

 

- Warto podkreślić, że żołnierze WOT od początku pandemii intensywnie wspierają w pracach administracyjno – biurowych również Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Zakres pracy obejmuje, m.in. sortowanie korespondencji, wpisywanie danych do systemu ewidencyjnego, archiwizowanie dokumentów, czy sporządzanie notatek i zawiadomień o odbyciu kwarantanny. Taką pomocą objętych jest dziś ponad 90 Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w kraju, w tym 11 na Lubelszczyźnie - dodaje kpt. Stanula. 

 

Wojsko wspiera 40 placówek medycznych w województwie lubelskim. Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzą 34 punkty wymazowe przy szpitalach, a w terenie działają 4 mobilne zespoły wymazowe. W poniedziałek (9 listopada) pobrano 1611 próbek na obecność koronawirusa. W takie działania zaangażowanych jest blisko 600  lubelskich Terytorialsów i żołnierzy Wojsk Operacyjnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE