Reklama

Reklama

Kolegium Rektorskie KUL wszczęło postępowanie wobec ks. prof. Alfreda Wierzbickiego. Wykładowca poręczył za "Margot"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Kolegium Rektorskie KUL wszczęło postępowanie wobec ks. prof. Alfreda Wierzbickiego. Wykładowca poręczył za "Margot" - Zdjęcie główne

Kolegium Rektorskie KUL wszczęło postępowanie wobec ks. prof. Alfreda Wierzbickiego. Wykładowca poręczył za "Margot"- aresztowaną w czerwcu aktywistkę LGBT | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolegium Rektorskie KUL zaczęło postepowanie wobec ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, którego usunięcia z uczelni domagali się działacze fundacji Pro-life. Wykładowca poręczył za "Margot" - aresztowaną niedawno aktywistkę LGBT.

Reklama

Ks. Alfred Wierzbicki poręczył za "Margot"

 

Ksiądz Alfred Wierzbicki jest profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i kierownikiem Katedry Etyki. Był jedną z 12 osób (obok m.in. ks. Adama Bonieckiego, rabina Michaela Schudricha, ks. Michała Jabłońskiego, psycholg Pauli Sawickiej), które poręczyły za Michała Sz., aktywistę LGBT z kolektywu "Stop Bzdurom" - "Margot" podającego się za Małgorzatę Sz. Margot została aresztowana pod koniec czerwca w Warszawie w związku z zarzutami dotyczącymi udziału w zbiegowisku, brutalnego zaatakowania działacza fundacji Pro-life i niszczenia mienia należącego do fundacji. Zatrzymanie wywołało wiele protestów w całym kraju, w tym w Lublinie. Działania prokuratury i policji zostały przez wielu odebrane jako represje i element nagonki na społeczność LGBT w Polsce. 

 

Ks. Wierzbicki wyjaśniał, że jego poręczenie miało pomóc „Margot” w wyjściu z aresztu, bo jego zdaniem pobyt za kratami był niewspółmierny do zarzucanych czynów, ale podkreślał też, że w wielu sprawach z nią się nie zgadza. Rektor KUL ks. Mirosław Kalinowski wydał oświadczenie, w którym oznajmił, że odcina się od działań duchownego. Potem w Lublinie pojawił się baner nawołujący do odwołania go z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Kolegium Rektorskie wszczęło postępowanie wobec księdza

 

Kolegium Rektorskie KUL wszczęło teraz postępowanie w sprawie wypowiedzi  medialnych ks. Wierzbickiego skierowane do oceny oceny przez jednego z Rzeczników dyscyplinarnych ds. nauczycieli akademickich. Kolegium zaznaczyło, że wypowiedzi ks. Wierzbickiego są traktowane przez władze uczelni jako działania szkodzące misji KUL. - Kolegium rektorskie odcina się od tych słów i apeluje, aby nie traktować ich jako stanowiska uniwersytetu - czytamy w komunikacie.

 

Kolegium zaznaczyło równiez, że KUL w swojej działalności naukowej i dydaktycznej jest podporządkowany misji zawartej w sentencji „Deo et Patriae” i od 100 lat misja ta jest przekazywana kolejnym pokoleniom naukowców, studentów i pracowników administracji, którzy tworzyli i aktualnie tworzą środowisko akademickie KUL. 

 

Władze uczelni informują, że podstawą skierowania sprawy ks. Wierzbickiego do oceny, jest Statut KUL, zgodnie z którym: „na wydziałach kościelnych Uniwersytetu mogą być zatrudnione jako nauczyciele akademiccy te osoby, które należą do Kościoła katolickiego i odznaczają się nieskazitelnością życia, czystością doktryny i pilnością w pełnieniu obowiązków. Nauczyciele akademiccy, którzy nauczają spraw dotyczących wiary lub moralności, zobowiązani są do wykonywania swoich zadań w pełnej wspólnocie z Nauczycielskim Urzędem Kościoła”.

 

Uczelnia nie poinformowała, jakie są powody decyzji w sprawie ks. Wierzbickiego i ewentualne konsekwencje wobec niego. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE