Reklama

„Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” mieszka w Lubelskiem!

Opublikowano: śr, 9 paź 2019 13:19
Autor: | Zdjęcie: Lubelskie.pl

„Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” mieszka w Lubelskiem! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwszy Wojewódzki Konkurs ?Kobieta Gospodarna Wyjątkowa? za nami. Nie bez przyczyny nadaliśmy mu taki właśnie tytuł, wiedząc, że mieszkanki naszego województwa, a zwłaszcza lubelskich obszarów wiejskich, to wyjątkowe osoby, aktywnie działające w stowarzyszeniach i kołach gospodyń wiejskich, dzięki którym na wsi po prostu żyje się lepiej. Można się było o tym przekonać podczas gali finałowej, która odbyła się 29 września w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego reprezentował marszałek Jarosław Stawiarski oraz członek zarządu, Sebastian Trojak, który w Zarządzie Województwa Lubelskiego odpowiada za sprawy rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Podczas gali obecna była także dyrekcja Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL (DRiROW) – dyrektor Ewa Szałachwiej i jej zastępczyni Elżbieta Katarzyna Kędzierska – wraz z ekipą pracowników, którzy dbali o to, by wszystko poszło zgodnie z planem i by wszyscy dobrze się bawili.

Oprócz zabawy, dla naszych pań przygotowaliśmy m.in. prelekcje nt. możliwych źródeł wsparcia ich działalności, które poprowadzili sami dyrektorzy lubelskich oddziałów: Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (Kazimierz Choma) i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Krzysztof Gałaszkiewicz).

Centralną częścią programu było przeprowadzenie trzech konkursów dla naszych pań. Na scenie odbywały się występy muzyczne i teatralno-kabaretowe w ramach konkursu „Sztuka ludowa”, w międzyczasie jurorzy oceniali rękodzieła w konkursie „Ręką czarowanie” i smakowitości w konkursie „Skarbczyk kulinarny”.

W konkursie „Sztuka ludowa” wzięło udział w sumie 16 zespołów (po 8 w poszczególnych kategoriach). Nagrodę publiczności zgarnęły (były najdłużej oklaskiwane):

 • w kategorii „występ artystyczny” – KGW z Aleksandrowa Pierwszego (37,2 sekundy),
 • w kategorii „występ kabaretowo-teatralny” – KGW Wohyń (35,2 s).
Laureatki nagród publiczności otrzymały po 2 tys. zł, które ufundował Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Lubelskiego. Nagrody w pozostałych konkursach (również finansowane z SR KSOW) przyznawała już nie publiczność, a komisja konkursowa.

 • W konkursie „Ręką czarowanie poddano ocenie 35 ozdób stołu. Jurorki: Elżbieta Katarzyna Kędzierska, Dorota Frysztak i Katarzyna Frankiewicz, oceniały: atrakcyjność rękodzieła, estetykę wykonania, sposób prezentacji oraz – oczywiście – związek z regionem.

Najlepsze okazały się:

 1. miejsce (3 tys. zł): Malinowa Dziewczyna – KGW „Biesiadynki” z Gródka.
 2. miejsce (2 tys. zł): Talent ręczny – KGW Równianki „Wszyscy Razem”.
 3. miejsce (1 tys. zł): Stroik tradycyjny – KGiGW w Gutanowie.
 • Konkurs „Skarbczyk kulinarny” rozstrzygnięto w dwóch kategoriach, w których oceniano: smak dania, estetykę i wygląd, sposób prezentacji i związek z regionem. W kategorii „sekret kulinarny w potrawie tradycyjnej” poddano ocenie 43 potrawy. Wyboru dokonało jury w składzie: Ewa Szałachwiej, Beata Gajak i Zbigniew Januszek.

Najlepsze okazały się:

 1. miejsce (3 tys. zł): barszcz na zakwasie – KGW Kumpele.
 2. miejsce (2 tys. zł): pierogi z bobem i mięsem – KGW Dobryniów nad Wieprzem.
 3. miejsce (1 tys. zł): bigos z grzybami – Stowarzyszenie Kobiet w Wandalinie.
 • Z kolei w kategorii „sekret kulinarny w przetworach” poddano ocenie 35 przetworów. Wyboru dokonały jurorki: Elżbieta Katarzyna Kędzierska, Beata Gajak i Teresa Studzińska.

Najlepsze okazały się:

 1. miejsce (3 tys. zł): ogórki krokodylki – Stowarzyszenie Koło Ludzi Aktywnych „Activum”.
 2. miejsce (2 tys. zł): nalewka sosnowa – KGW Mołodiatycze.
 3. miejsce (1 tys. zł): konfitura malinowa – KGW Marysieńki z Pilaszkowic Pierwszych.
Naszym zwyciężczyniom nagrody wręczali i gratulowali: wicemarszałek Sebastian Trojak, Ewa Szałachwiej – dyrektor DRiROW oraz Krzysztof Gałaszkiewicz – dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR.

Jeszcze raz gratulujemy laureatom, a wszystkim ekipom dziękujemy za udział.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE