Robert Fico ma 59 lat, urodził się w Topolczanach. Jest założycielem partii Smer. Urząd premiera Słowacji sprawował kilkukrotnie: w latach 2006-2010 i 2012-2018. W 2023 roku ponownie wrócił na stanowisko.
Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie ucząc się na prawnika. Następnie podjął studia doktorskie z dziedziny prawa kryminalnego w Instytucie Państwa i Prawa Słowackiej Akademii Nauk. Obronił pracę doktorską na temat kary śmierci w Czechosłowacji.
Kilka dni temu Robert Fico oskarżył liberalną opozycję o tworzenie klimatu wrogości wobec rządu. Twierdził wtedy, że nie można wykluczyć, iż w takich okolicznościach dojdzie kiedyś do aktu przemocy.
Polityk wielokrotnie nawoływał przeciwko zachodnim elitom, migrantom i mniejszościom seksualnym.
Fico i rosyjskie kontrowersje
Wiele osób zarzuca Robertowi Fico prorosyjskie poglądy. Kanał Militarist informuje, że Fico „prowadzi zrównoważoną politykę wobec Rosji”. Kanał Grey Zone, powiązany z Grupą Wagnera, przypomniał, że „Fico sprzeciwia się przystąpieniu Ukrainy do NATO”.
Propagandowy kanał Alex Parker z kolei napisał, że „71-letni Słowak, który postrzelił Fico, ma żonę pochodzącą z zachodniej Ukrainy”.
– Zamach na słowackiego premiera Fico. Jest ranny. Najprawdopodobniej ukraińscy neonaziści mszczą się na nim za opowiadanie się za pokojem z Rosją – napisał prokremlowski politolog Siergiej Markow.
Fico i ukraińskie kontrowersje
Swoimi wypowiedziami Robert Fico nie raz budził kontrowersje. Zgodni co do tego są nie tylko na Słowacji, ale i kraje zachodnie. Kilka dni temu spotkał się z krytyką po tym, jak powiedział, że Ukraina jest krajem kontrolowanym przez USA. Dodatkowo irytację wywołało zdanie mówiące, że Słowacja zablokowałaby akcesję Kijowa do NATO.
Podczas wizyty w Użhorodzie na granicy słowacko-ukraińskiej powiedział jednak, że jego kraj będzie nadal dostarczał humanitarkę Ukrainie i nie będzie blokował jej prywatnych transakcji zbrojeniowych.
Fico na arenie międzynarodowej jest uznawany za polityka prorosyjskiego i eurosceptycznego, który m.in. sprzeciwiał się wysyłaniu sprzętu wojskowego do Ukrainy.
Fico i węgierskie kontrowersje
Mówiąc o polityce wewnętrznej Słowacji, Robert Fico jest oskarżany o próbę restrukturyzacji państwa na swoją korzyść wzorując się na Viktorowi Orbanie, premierze Węgier.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.