Reklama

Już wiemy kto do Senatu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum (Joanna Danielewicz)

Już wiemy kto do Senatu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tak jak cztery lata temu, Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi z Lubelszczyzny do izby wyższej pięciu swoich (lub związanych) senatorów. Jednego, lubelskiego reprezentanta, będzie miało też PSL.

W okręgu nr 14 (m.in. Puławy, Łuków, Lubartów) największe poparcie, a tym samym przepustkę do Senatu na kolejną kadencję, otrzymał Stanisław Gogacz (PiS). Zdobył 96 064 głosy.

W „piętnastce” (m.in. Kraśnik) zwyciężył Grzegorz Czelej (również PiS), z wynikiem 96 101 głosów. Czelej, szef miejskich struktur Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie, niedawno zapowiedział, że będzie się starał o stanowisko wicemarszałka Senatu.

W Lublinie, czyli w okręgu nr 16, zwyciężył kandydat Prawa i Sprawiedliwości, prof. Andrzej Stanisławek. Pokonał typowanego na czarnego konia tych wyborów - Krzysztofa Cugowskiego, byłego wokalistę Budki Suflera. Muzyk, mimo oficjalnego poparcia PSL i cichego PO, zdobył nieco ponad 53 tysiące głosów, podczas gdy Stanisławka poparło 67 708 osób.

Stanisławek jest debiutantem politycznym. W ubiegłym roku bez powodzenia walczył o mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Był kandydatem Polski Razem Jarosława Gowina.

Zwycięstwo w okręgu nr 17 (m.in. Biała Podlaska, Radzyń Podlaski) może świętować Grzegorz Bierecki - 42 862 głosy. Cztery lata temu twórca SKOK-ów był oficjalnym kandydatem PiS, a teraz startował jako kandydat niezależny, ale z bardzo widocznym poparciem PiS.

Okręg 18 (m.in. Chełm) to jedyny okręg, gdzie kandydat Prawa i Sprawiedliwości, czyli dotychczasowy senator z Lublina, Henryk Cioch, przegrał. Tutaj zwycięzcą jest Józef Zając z komitetu PSL, senator w poprzedniej kadencji. Otrzymał 42 083 głosy poparcia. Cioch miał ich ponad 32 tys.

W okręgu nr 19, obejmującym m.in. Zamość, wybory ponownie wygrał kandydat PiS Jerzy Chróścikowski. Zdobył 81 235 głosów.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE