Reklama

Reklama

Jesteś na rencie lub wczesnej emeryturze? Musisz to wiedzieć, bo dotyczy to twoich finansów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Jesteś na rencie lub wczesnej emeryturze? Musisz to wiedzieć, bo dotyczy to twoich finansów - Zdjęcie główne

Aby ZUS nie wstrzymał wypłaty świadczenia, przychód ten między grudniem a lutym nie powinien być wyższy niż 8 424,90 zł brutto | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZUS poinformował, że osoby, które pobierają świadczenia i jednocześnie pracują, ale nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, mogą teraz dorobić więcej do budżetu domowego.

Reklama

Dobra wiadomość dla rencistów i osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Od grudnia mogą oni dorobić więcej o ponad 227 zł brutto, niż to miało miejsce w poprzednim okresie.  

Jesteś na rencie lub wczesnej emeryturze? Teraz, do przyznanego świadczenia, będzie mógł dorobić więcej

Kwoty graniczne przychodu zmieniają się co trzy miesiące. Jest to bardzo ważna informacja, dla osób pobierających świadczenia w postaci renty oraz emerytury, dlatego na bieżąco powinni oni je monitorować. Po ich przekroczeniu ZUS może zmniejszyć, a nawet zawiesić przyznane im wcześnie pieniądze. Na szczęście teraz zwiększył się bezpieczny próg limitu, którego nie powinno się przekroczyć.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od grudnia do lutego 2023 r. górna granica bezpiecznego dorabiania wynosi 4 536,50 zł brutto. Dodatkowy miesięczny przychód, który nie przekracza tej kwoty, nie spowoduje zmniejszenia emerytury bądź renty. Aby nie wstrzymano nam wypłaty świadczenia, przychód ten w tym okresie, nie powinien być wyższy niż 8 424,90 zł brutto.

Jeśli zarobki, które emeryt lub rencista uzyskuje z dodatkowego przychodu, będą się wahać w granicach od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wówczas świadczenie z ZUS będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia. Nie będzie ona jednak wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia

  - zaznacza rzecznik prasowy  ZUS - Paweł Żebrowski. Najniższa granica dorabiania w porównaniu z poprzednim okresem, czyli za wrzesień–listopad, wzrosła o 227,10 zł, a próg 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia – o 421,70 zł.

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń, a od marca 2022 r do końca lutego 2023 r. wynosi:

  • 691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 588,19 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Ci świadczeniobiorcy nie muszą się martwić, że dostaną mniej pieniędzy

Musimy pamiętać, że nie wszyscy renciści i emeryci muszą się martwić, że ich świadczenie zostanie obcięte, jeżeli zdecydują się na prace. Na limity osiąganych zarobków przy równoczesnym pobieraniu świadczeń nie muszą zważać osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli kobiety po 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Bez ograniczeń mogą też dorabiać niektórzy renciści. Mowa o osobach, które pobierają renty dla inwalidów wojennych lub inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy także rent rodzinnych, które przysługują po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

Do śledzenia kwot granicznych nie są ponadto zobowiązani renciści pobierający rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Te osoby również mogą zarobkować bez ograniczeń.

Sprawdź portal Lublin24, bądź na bieżąco!

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy