Reklama

Jest propozycja nowej nazwy dla Państwowego Muzeum na Majdanku!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ES

Jest propozycja nowej nazwy dla Państwowego Muzeum na Majdanku! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarosław Sellin - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożył projekt ustawy, dotyczący zmiany nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku.

 
O zmianę nazwy muzeum na początku lutego na antenie TVP 3 wnioskował wojewoda lubelski. Swoją propozycję argumentował faktem, iż w nazwie muzeum nie znajduje się fraza informująca jednoznacznie o tym, że jest to były, nazistowski obóz koncentracyjny. Zapewnił też widzów, że w najbliższym czasie wystosuje w tej sprawie pismo do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tezy wojewody poparł także historyk, dr Robert Derewenda.

Na słowa wojewody oraz historyka z KUL zareagowało PMM. W wydanym oświadczeniu można było przeczytać, iż nazwa „Państwowe Muzeum na Majdanku” funkcjonuje od 1944 roku na podstawie Ustawy z dnia 2 lipca 1947 rok o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku”.
Komunikat wydany przez PMM nie przekonał jednak pracowników ministerstwa. Pod koniec lutego serwis Onet.pl poinformował, że MKiDN postanowiło wprowadzić zmiany w nazwie Państwowego Muzeum na Majdanku. Nie wiadomo było jednak jak zmiana ta miałaby wyglądać.

Wczoraj Onet.pl poinformował, że Jarosław Sellin – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, złożył projekt ustawy, w której znajduje się propozycja nowej nazwy dla muzeum, która miałaby brzmieć: "Państwowe Muzeum na Majdanku. Miejsce Pamięci w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady (1941-1944)". Jednocześnie minister Sellin podkreśla, ze zmiana jest konieczna, szczególnie w obliczu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Rada Państwowego Muzeum na Majdanku nie zgadza się na zmianę nazwy. W wydanym oświadczeniu mogliśmy przeczytać:

„Z opinii wyrażanych przez zwiedzających z Polski i zagranicy, a także uczestników licznych projektów edukacyjnych prowadzonych przez Państwowe Muzeum na Majdanku wynika, że przekaz muzealny jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości, że w latach 1941–1944 na Majdanku funkcjonował niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. W związku z tym stanowczo protestujemy przeciwko rozpowszechnianiu nierzetelnych informacji dotyczących działalności Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie”.

Jednocześnie PMM poinformowało, że jest gotowe przystąpić do szerokich konsultacji związanych z jej ewentualnym doprecyzowaniem.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE