Reklama

Jest nas jeszcze mniej, niż się spodziewaliśmy – nowe statystyki GUS

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leśkiewicz

Jest nas jeszcze mniej, niż się spodziewaliśmy – nowe statystyki GUS - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GUS podał najnowsze statystyki, dotyczące liczby narodzin, migracji oraz zawieranych małżeństw w naszym województwie.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja, której współorganizatorem był Główny Urząd Statystyczny w Lublinie. Przy tej okazji pracownicy urzędu podali najnowsze statystyki, dotyczące liczby narodzin, migracji oraz zawieranych małżeństw w naszym województwie:

-Generalnie rzecz biorąc od bardzo wielu lat więcej osób wyjeżdża z Lubelszczyzny, niż na nią przyjeżdża. W pewnym sensie można by rzec, że Lubelszczyzna liczebnie zmniejsza się. Natomiast jeżeli chodzi o porównywanie rodzin, małżeństw to generalnie rzecz biorąc sytuacja jest podobna do tych regionów, do których częściej osoby wyjeżdżają (regiony takie jak mazowieckie czy wielkopolskie). Z jednej strony np. u nas wynagrodzenia są niższe, podobnie jak koszty utrzymania. W prawdzie nie jest to porównywalne do zarobków, takich jak w Warszawie czy Poznaniu, natomiast generalnie rzecz biorąc, biorąc pod uwagę inne aspekty, chociażby czystsze powietrze, to są osoby, które na Lubelszczyznę przyjeżdżają. Średnio rocznie z Lublina wyjeżdża 4 tys. osób więcej, niż przyjeżdża – mówił dr Krzysztof Markowski, dyrektor Głównego Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Przedstawiono także dane dotyczące wskaźnika narodzin w Polsce. Jak podał prezes GUS, Dominik Rozkurt, w ubiegłym roku zanotowano znacznie większą ilość narodzin w Polsce niż dotychczas. Na tle reszty Europy wypadamy dość słabo. W krajach przodujących (m. in. we Francji) współczynniki dzietności są znacznie wyższe niż u nas.
Spadek notujemy też na płaszczyźnie zawierania małżeństw przez Polaków:

-Młodzi często przeciągają decyzję o zawarciu małżeństwa, więc kolejność czynników dla polityki społecznej, który może rzeczywiście negatywnie wpływać na liczbę urodzeń. Jednak jest się czemu przyglądać i my jako statystycy staramy się realizować swoją powinność – mówił prezes GUS Dominik Rozkurt.

Konferencja odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II pod nazwą:„Rodzina-Rozwój-Partycypacja. Kierunki przemian społecznych”. Jej Organizatorami był GUS Lublin, Instytut Socjologii KUL oraz Polskie Towarzystwo Socjologiczne - Oddział Lubelski. Jej celem oraz głównym założeniem była prezentacja zagadnień związanych z rodziną, rozwojem i partycypacją społeczną.
Ważną kwestią okazała się też sytuacja osób starszych w rodzinach i społeczeństwie. Dyskutowano m. in. nad procesami starzenia się polskiego społeczeństwa czy postrzeganiu i sposobach przygotowania się do emerytury. 


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE