Reklama

Jak skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Flickr

Jak skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego? - Zdjęcie główne

foto Flickr

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Usługi nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego są prowadzone przez Miasto Lublin. W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19, od dnia 13 marca 2020 r. do odwołania zawieszona została stacjonarna działalność punktów oraz działalność w zakresie nieodpłatnej mediacji. Obecnie odbywają się one w sposób zdalny za pośrednictwem telefonu, maila czy też komunikatora internetowego.

Aby uzyskać poradę, należy zgłosić się przez maila adrespomocprawna@lublin.eu lub skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer 81 466 12 10 oraz przekazać skan podpisanego oświadczenia z wnioskiem o potrzebie uzyskania porady (w załączeniu wzór). Dodatkowo zgodnie z komunikatem Ministerstwa Sprawiedliwości, Miasto Lublin w przypadku braku dostępu do Internetu dopuściło możliwość złożenia oświadczenia telefonicznie pracownikowi Urzędu pod numerem: 81 466 12 10, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.


Obecnie pomoc prawna udzielana jest na odległość w terminach i godzinach odpowiadających stacjonarnej działalności punktów.


Jak informuje Miasto Lublin, Na terenie Miasta Lublin pomoc udzielana jest przez adwokatów i radców prawnych wskazanych przez lubelskie samorządy prawnicze oraz adwokatów, radców prawnych i doradców obywatelskich zaangażowanych przez organizacje pozarządowe wybrane w drodze otwartego konkursu ofert. W 2020 r. z 14 stacjonarnych punktów na terenie Miasta Lublin: w 3 nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana przez adwokatów, w 4 przez radców prawnych, w 3 przez organizacje pozarządowe (Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „Agape” - 2 punkty, Stowarzyszenie „Sursum Corda” - 1 punkt). Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczone jest w 4 punktach przez organizacje pozarządowe (Stowarzyszenie „Sursum Corda” - 2 punkty, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Bona Fides” - 2 punkty).


Od 13 marca do dziś (czas pomocy zdalnej) udzielono łącznie 98 porad, w tym 79 z zakresu nieodpłatnej pomoc prawnej oraz 19 z zakresu nieodpłatnych porad obywatelskich. Na dyżurach prowadzonych przez adwokatów udzielono 43 porady, z kolei na dyżurach prowadzonych przez organizacje pozarządowe 55 porad.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE