Reklama

Jak przygotować się na upał?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Jak przygotować się na upał? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje jak przygotować się na upał i kiedy narażeni jesteśmy na największe promieniowanie UV.

W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe. Natomiast największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach od 12 do 13.

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Jak chronić się przed upałami? Należy ograniczyć opalanie się i przebywać na słońcu maksymalnie 2 godziny. Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy. Należy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia.W upalne dni pomoże nam również odpowiedni ubiór. Należy nosić lekką i przewiewną odzież z naturalnych tkanin, w jasnych kolorach. Niezbędne jest również nawadnianie organizmu poprzez picie wody, najlepiej niegazowanej. Należny unikać picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – sprzyjają one odwodnieniu organizmu.

Będąc nad wodą należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu – zanim zaczniemy pływać, należy opłukać ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć.

Osoby starsze zwykle przyjmują większe ilości leków. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, stężenie leków w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. W związku z tym powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie, a przede wszystkim stosować się do zaleceń związanych z postępowanie podczas upałów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE