Reklama

Reklama

Głosowanie w Wyborach do Sejmu i Senatu 2019

Opublikowano: czw, 10 paź 2019 08:48
Autor: | Zdjęcie: lublin.eu

Głosowanie w Wyborach do Sejmu i Senatu 2019 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wybory parlamentarne coraz bliżej. Już w niedzielę 13 października 2019 roku wyborcy będą mogli udać się do urn i zagłosować na swoich kandydatów. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do godziny 21:00.

Reklama

Pod tym linkiem można znaleźć najbliższy miejsca zamieszkania lokal wyborczy: https://geoportal.lublin.eu/sipl/app/index


Listę wszystkich lokalów wyborczych mogą Państwo znaleźć z kolei tutaj: https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/organy_wyborcze/obwodowe/gm/66301


Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?


Osoby, które w dniu wyborów będę poza miejscem swojego stałego zamieszkania, będę miały możliwość zagłosować w dowolnej lokalizacji. Podstawą do tej czynności jest zaświadczenie o prawie do głosowania.


Zaświadczenie można uzyskać do dnia 11 października br. W celu jego pozyskania należy wypełnić wniosek do pobrania w Biuletynie Informacji Publicznej i złożyć go w siedzibie Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 20. Można to zrobić osobiście, faksem lub w formie elektronicznej.


Zaświadczenie umożliwia głosowanie w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.


Zaświadczenie wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę. W przypadku upoważnienia innej osoby wyborca sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie, w którym wskazuje swoje imię (imiona), nazwisko, numer PESEL oraz imię (imiona), nazwisko i numer PESEL osoby upoważnionej do odbioru zaświadczenia.


Należy pamiętać, że w przypadku utraty zaświadczenie nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.


Głosowanie przez pełnomocnika.


Jak informuje Miasto Lublin, Osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do głosowania przez pełnomocnika. W tym celu należy sporządzić akt pełnomocnictwa. Jest to możliwe na wniosek złożony w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 20 najpóźniej do dnia 4 października.


•             Pełnomocnikiem może być: osoba wpisana do rejestru wyborców tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.


•             Pełnomocnikiem nie może być: osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, a także mąż zaufania jak również kandydat na posła.

Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.


Do wniosku o udzielenie pełnomocnictwa należy dołączyć:


•             kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa nie będzie miał w dniu głosowania ukończonych 75 lat


•             pisemną zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa osoby mającej zostać pełnomocnikiem (według wzoru określonego w załączonym formularzu)


•             kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem, jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.

 

Więcej informacji na temat głosowania przez pełnomocnika można uzyskać w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin w pokojach 129 i 127, w godzinach 7.30 – 15.30, pod numerami telefonów: 81 466 3562, 81 466 3559, 81 466 3541.


Tutaj mogą Państwo znaleźć wszelkie informacje i aktualności dotyczące wyborów do Sejmu i Senatu 2019: https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/aktualnosciUDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.