Reklama

Gimnazjaliści Dwójki ślubowali u Sienkiewicza

Opublikowano: czw, 1 paź 2015 02:00
Autor: | Zdjęcie: Adam Małecki

Gimnazjaliści Dwójki ślubowali u Sienkiewicza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tradycją stało się, że uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Lubartowie uroczyste ślubowanie składają poza murami szkoły. Jednakże miejsce tego ślubowania jest o tyle piękne co i wyjątkowe, a szczególnie bliskie społeczności szkolnej naszego gimnazjum. Wola Okrzejska, bo o niej mowa to miejsce gdzie na świat przyszedł nasz patron - Henryk Sienkiewicz.

29 września br. uczniowie klas pierwszych wyruszyli do Woli Okrzejskiej, by tam uroczyście ślubować na fundamentach domu naszego patrona, znajdujących się na placu przed budynkiem muzeum. Uroczystość, którą poprowadzili wspólnie uczniowie klasy III: Edyta Rybak oraz Mateusz Zyga, rozpoczęła się od przemówienia pana Sławomira Zdunka – dyrektora Gimnazjum nr 2, który powitał zaproszonych na uroczystość gości. Dalsze słowa skierował do uczniów klas pierwszych, by w swoim codziennym życiu ucznia Gimnazjum nr 2, spoglądali i czerpali z życia Henryka Sienkiewicza stawiając go za wzór sumienności i pracowitości. Swoje słowa do gimnazjalistów „Dwójki” skierował również obecny na uroczystości Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, pan Maciej Cybulski.

Po uroczystym ślubowaniu przyszedł czas na występy wokalne naszych uczniów. Przed zgromadzonymi gośćmi wystąpiły: Nina Kuszner w utworze Szukaj mnie oraz Dominika Małyska w utworze Marka Grechuty Dni których jeszcze nie znamy.

Dalsza część wizyty w Woli Okrzejskiej to wpisy wszystkich uczestników uroczystości ślubowania do pamiątkowej księgi oraz zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza. Pośród niezwykle bogatych i barwnych opowieści serwowanych naszym gimnazjalistom przez p. Macieja Cybulskiego, dyrektora muzeum, można było zobaczyć wiele pamiątek i eksponatów związanych z naszym patronem i jego rodziną. Po zwiedzaniu muzeum przyszedł czas na krótką przerwę, podczas której można się było posilić kiełbaską z ogniska.

Kolejnym elementem wyprawy w rodzinne strony Henryka Sienkiewicza była wspinaczka na kopiec poświęcony temu wybitnemu pisarzowi. Właśnie na szczycie Kopca, usypanego ku czci wybitnego pisarza, zaś ostatnim etapem naszej podróży, była wizyta na cmentarzu w Okrzei, gdzie pochowana jest matka noblisty, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewicz.

Uroczystość ślubowania, zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza oraz wspinaczka na Kopiec, to z pewnością lekcja historii i literatury, która pozwala nam poznać naszego patrona jeszcze bliżej.

Zdjęcia z wydarzenia można oglądać na portalu Lubartów24.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE