Reklama

Dziś rozpoczyna się Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej. Zapraszamy!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KIEW

Dziś rozpoczyna się Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej. Zapraszamy! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej potrwa do soboty 1 października. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest o godzinie 17:00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Z kolei już o godzinie 17:40 odbędzie się podpisanie deklaracji o pogłębieniu współpracy między Lublinem a Łuckiem w 20. rocznicę partnerstwa.

Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej to czas nawiązywania partnerstwa, zawierania nowych inicjatyw lokalnych, transgranicznych, międzyregionalnych i międzynarodowych. Jak co roku weźmie w nim udział ok. 1000 uczestników z kilkunastu państw Europy.

Podczas Międzynarodowej Giełdy Partnerów i Grantodawców zaproszeni goście będą mogli wymienić się swoim doświadczeniem. W trakcie Kongresu spotykają się osoby z różnych sektorów i obszarów działania – od urzędników państwowych, intelektualistów, dyplomatów, po działaczy samorządowych, przedsiębiorców oraz przedstawicieli kultury i sztuki.

Międzynarodowi eksperci i praktycy będą dyskutować nad bieżącymi wyzwaniami dla Europy w dwunastu liniach programowych: „Decentralizacja władzy”, „Modele pojednania”, „Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej”, „Nauka i edukacja”, „Pomoc humanitarna”, „Społeczeństwo obywatelskie”, „Turystyka”, „Dziedzictwo”, „Decentralizacja kultury”, „Zrównoważony transport”, „Relacje biznesowe” oraz „Konteksty”
Tegoroczny Kongres koncentruje się wokół zjawiska decentralizacji, roli bezpieczeństwa i potrzeby szukania modeli pojednania. Oprócz zagadnień związanych z doświadczeniami transformacji systemowych, uczestnicy wydarzenia będą debatowali nad migracjami i ich wpływowi na obecną sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej. Obrady obejmą m.in. zagadnienia: roli mediów, szukania dróg przezwyciężania konfliktów, praw człowieka, refleksji nad pozytywnymi postawami ludzkimi (Ukraińcy ratujący Polaków podczas zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata), a także wielopłaszczyznowych możliwości dbałości o najbliższą przestrzeń życiową (zielony budżet obywatelski czy transport miejski).

Wydarzeniem towarzyszącym w ramach Kongresu będą Dni Kultury Ukraińskiej - prezentacja sztuki i tradycji ludowej przygotowane przez miasto Krzywy Róg. Jeszcze dziś (29 września) na Placu Teatralnym 1, w godz. 14:00-17:00 odbędą się warsztaty tradycyjnej ukraińskiej sztuki ludowej: zdobienie tkanin, wycinanki, wyplatanki ze słomy, garncarstwo, obróbka skóry i kamienia, wykopaliska archeologiczne, a o godz. 20:00 w Teatrze Muzycznym spektakl "Akakij" według opowiadania "Płaszcz" M. Gogola, w wykonaniu Miejskiego Akademickiego Teatru Sztuk Muzyczno-Plastycznych z Krzywego Rogu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w załączeniu i na stronie: http://www.kongres.lublin.eu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE