Dzień Papieski jest obchodzony w niedzielę poprzedzającą 16 października. Tego dnia przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. 16 października został ustanowiony świętem przez Sejm RP w 2005 roku. Jak podkreslono w ustawie "w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory". Święto jest wyrazem wdzięczności, łączności duchowej z Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. W trakcie Dnia Papieskiego zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.
- Osoba św. Jana Pawła II nie może pozostawać w naszej świadomości tylko w wymiarze wspomnień. XX Dzień Papieski jest kolejną okazją, by sięgać do jego nauczania, szczególnie w przestrzeni akademickiej - podkreśla ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Zaznacza też, że myśl filozoficzna i przesłanie św. Jana Pawła II są nadal aktualne i mogą przynieść odpowiedzi na wiele pytań, które stawiają sobie młodzi ludzie.
- W wielu kwestiach Ojciec Święty wyprzedzał swoją epokę i przewidywał wyzwania oraz zagrożenia, przed którymi staje współczesny człowiek. Mam na myśli przede wszystkim kwestie relatywizmu moralnego i fałszywie pojmowanej wolności, która jako dowolność - jak mówił papież – staje się dla człowieka prawdziwym zniewoleniem - mówi ks. prof. Kalinowski.
Zwrócił również uwagę na konieczność ponownego sięgania w dyskursie akademickim do nauczania św. Jana Pawła II.
- To szczególne zadanie i wyzwanie dla wykładowców, mających ogromny wpływ na postawy studentów. Używając nowych metod dydaktycznych i technologii mogą oni przekazywać w atrakcyjny sposób zasady moralne i aksjologię Karola Wojtyły. Dotyczy to kwestii małżeństwa, rodziny, ochrony życia, wspólnoty narodowej i europejskiej, a także tych wszystkich wartości, które są fundamentem naszej cywilizacji, zbudowanej na chrześcijańskiej antropologii” - wskazuje rektor KUL.
Ks. prof. Kalinowski podkreśla też, że papież wprowadził wykładnię relacji pomiędzy światem nauki a religią i wiarą.
- Papież udowadniał, że te dwie sfery życia człowieka nie wykluczają się, ale współistnieją. Wyrazem metodologii Karola Wojtyły, w czasie całego pontyfikatu, były liczne spotkania z naukowcami i nauczycielami akademickimi. Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o jednej z najważniejszych papieskich encyklik „Fides et ratio”, w której udowadniał, że wiara i rozum mogą się uzupełniać” - dodaje Kalinowski.
Rektor uczelni zwraca się również do studentów z apelem, żeby sięgali do nauczania św. Jana Pawła II.
- Bogactwo i głębia jego przesłania może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na wiele pytań egzystencjalnych. W jednym z utworów poematu „Tryptyk Rzymski” Karol Wojtyła napisał: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd”. W XX Dniu Papieskim życzę nam wszystkim takiej życiowej postawy, która jest zaprzeczeniem konformizmu i konsumpcjonizmu, ale motywuje do działania i przekraczania granic. Św. Jan Paweł II swoim życiem udowodnił, że jest to możliwe i może przynieść wielkie efekty w wielu sferach życia osobistego, zawodowego i społecznego” - mówi ks. prof. Kalinowski.