Polacy przygotowują się do ważnego czasu. W niedzielę, 31 marca przypada Wielkanoc, czyli najważniejsze święto chrześcijan upamiętniające misterium paschalne Chrystusa.
To najważniejsze święta chrześcijan. Czy w wigilię Wielkanocy trzeba zachować post?
Przygotowania do Wielkanocy chrześcijanie rozpoczęli tydzień wcześniej Niedzielą Palmową, która z koli rozpoczęła Wielki Tydzień. Kończy go Triduum Paschalne, które dla wielu trwa nieprzerwanie od Mszy Wieczerzy Pańskiej w wieczór wielkoczwartkowy, aż do Nieszporów Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną.
Sam dzień Wielkanocy jest dniem radosnym, w którym świętujemy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jednak dni poprzedzające to święto to szczególny czas zadumy i refleksji nad własnym życiem. Dla niektórych jest to również czas oczyszczenia i postu. I tu często rodzi się dylemat, czy jest on obowiązkowy, czy też nie? Dokładnie wyjaśniają to przepisy kościele. Sprawa jest jasna.
CZYTAJ TAKŻE: Pogoda na Wielkanoc. Czy możemy schować zimowe płaszcze?
Wielki Piątek to dzień męki i ukrzyżowania Chrystusa i zarazem jeden z najważniejszych dni w Kościele Katolickim, kiedy to nieodprawiane są mszę święte, a zamiast tego odbywa się Droga Krzyżowa. To też jeden z dwóch dni (drugi to Środa Popielcowa), kiedy powinniśmy zachować ścisły post. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa (z wyjątkiem ryb) i ograniczeniu posiłków. Obowiązuje wszystkich pełnoletnich do rozpoczęcia 60. roku życia. Konferencje Episkopatu i ordynariusze mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Jego zasady określa Kodeks prawa kanonicznego:
„Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty".
Wielka Sobota. Czy w nią również obowiązuje post?
Inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o Wielką Sobotę, kiedy to święcimy pokarmy, które później kładziemy na świątecznym stole. Zgodnie z przepisami kościelnymi, katolików tego dnia nie obowiązuje post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Oznacza to, że zjedzenie mięsa tego dnia nie jest grzechem. Mimo tego Episkopat Polski zaleca, aby w sobotę powstrzymać się od spożywania takich pokarmów.
Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca – przypomina Episkopat.
Jak dodaje, tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.
Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.