Reklama

Czy Polacy czytają książki?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: bn.org.pl

Czy Polacy czytają książki? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biblioteka Narodowa opublikowała wstępy raport dotyczący czytelnictwa Polaków. Wyniki, podobnie jak w latach poprzednich, oscylują wokół 40%.


Biblioteka Narodowa opublikowała wstępy raport dotyczący czytelnictwa Polaków. Wyniki, podobnie jak w latach poprzednich, oscylują wokół 40%.

Największy kryzys czytelniczy miał miejsce w latach 2004-2008. Od tego czasu sytuacja ustabilizowała się, od tamtej pory wyniki co roku oscylują wokół 40%.
W ubiegłym roku 38% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę, liczba czytelników intensywnych (takich, którzy przeczytali 7 i więcej książek) wyniosła 9%.


Źródło: bn.org.pl

-Wykonane pod koniec 2017 roku badanie czytelnictwa nie pokazują zasadniczych zmian. Lekki wzrost który obserwujemy w grupie czytającej co najmniej jedną książkę, ale także w grupie czytającej siedem książek i więcej jest zbyt niewielki, żeby można było mówić o jakiejś zmianie. Od ponad 10 lat mniej więcej poziom czytelnictwa znajduje się na poziomie 38 do 40% całej populacji powyżej 15 roku życia – komentował dyrektor Biblioteki Narodowej, dr Tomasz Makowski.

Biblioteka Narodowa zwróciła też uwagę na otoczenie czytelnicze. Okazuje się, że ogromny wpływ na poziom czytelnictwa ma otoczenie, w którym potencjalny czytelnik funkcjonuje. 82% czytelników, to osoby, które wywodzą się z domów, gdzie czytają wszyscy, 13% czytelników to z kolei osoby z domów, „gdzie się nie czyta”.

Ciekawy jest też fakt, iż osoby czytające książki zazwyczaj pozyskują wszelkie informacje „o świecie” z internetu, natomiast nieczytające opierają się głównie na radiu i telewizji. Taki stan rzeczy nie dziwi. Osoby czytające książki są bardziej przystosowane do porządkowania i klasyfikowania informacji. Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek rozwija wyobraźnię, i jednocześnie kształtuje w nas umiejętność lepszej selekcji informacji jakie odbieramy.

W tym roku badania przeprowadzone zostały także na grupie nauczycieli polonistów – osób, które kształtują w młodym pokoleniu nawyki czytelnicze:
-W tej grupie czytelnictwo jest znakomite, nie tylko w formie papierowej, ale także w formie cyfrowej – dodaje dr Makowski.

Badania czytelnicze Biblioteki Narodowej zostały przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 3185 osób, w wieku co najmniej 15 lat oraz celowej grupie 323 nauczycieli polonistów uczących w szkołach średnich.
Na pełny raport z badań musimy poczekać do maja. Wtedy BN opublikuje szczegółowe wyniki.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE