Reklama

Reklama

Coraz więcej osób przesiada się na hulajnogi. Czy na pewno wiemy, jak z nich korzystać?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Coraz więcej osób przesiada się na hulajnogi. Czy na pewno wiemy, jak z nich korzystać?  - Zdjęcie główne

Za nieprawidłowe korzystanie z hulajnogi możemy dostać mandat. Przeczytaj, jak tego uniknąć | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Hulajnoga stała się bardzo popularnym środkiem transportu. W związku z rosnącymi kosztami paliwa, wiele osób dojeżdża nimi do pracy, inni chętnie sięgają po nie, aby przemieszczać się swobodnie po mieście o każdej porze.

Reklama

Hulajnogi kuszą tym bardziej, że aby z nich korzystać, nie trzeba nawet żadnej kupować. Wiele miast zdecydowało się bowiem na utworzenie u siebie wypożyczalni. Godzina jazda kosztuje nas około 30 złotych. W zależności od modelu na naładowanym jednośladzie przejedziemy od 12 aż do 30 km. 

Policja przypomina jednak, że w ubiegłym roku w życie weszły przepisy regulujące status osób poruszających się takim urządzeniami oraz zasady korzystania z nich w ruchu drogowym. Cześć przepisów przewiduje kary dla użytkowników za określone zachowania.

Hulajnoga - za co mandat? Jak szybko można jechać?

I tak za nieprawidłowe pozostawienie hulajnogi na chodniku, według obecnego taryfikatora, możemy zostać ukarani mandatem 100 zł. Tyle samo zapłacimy, jeżeli złamiemy zakaz postoju lub zakaz zatrzymywania się. Od 100 do 300 złotych mandatu może dostać osoba, która zatrzyma się w warunkach, w których nie jest widoczna z dostatecznej odległości dla innych kierujących lub powoduje utrudnienia w ruchu.

Asp. sztab. Anna Osińska przypomina, że hulajnoga elektryczna ma status pojazdu. Korzystać z niej mogą osoby powyżej 10 roku życia. Młodsze dzieci mogą na niej jeździć pod warunkiem, że znajdują się w strefie zamieszkania i są pod opieką osoby dorosłej. Starsze muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień. 

Jeżdżąc hulajnogą elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej mamy obowiązek się poruszać, gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h i brak jest drogi dla rowerów.

Przepisy precyzyjnie określają maksymalną prędkość, z jaką można się poruszać na hulajnodze elektrycznej. W przypadku drogi dla rowerów i jezdni wynosi ona 20 km/h. Natomiast na chodniku jest obowiązek poruszać się z "prędkością zbliżoną do prędkości pieszego".

 Jeździsz na hulajnodze? Pamiętaj o zasadach, które obowiązują 

Jeżeli korzystamy ze sprzętu z wypożyczalni musimy wiedzieć, że przepisy bardzo jasno określają, gdzie możemy zostawić hulajnogę po skończonej podróży. Powinniśmy ją zostawić na chodniku, w miejscu do tego przeznaczonym. Policja wyjaśnia, że w przypadku braku takiego miejsca, jednoślad zostawiamy jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do jej krawędzi.

Należy pamiętać, że w miejscu takim nie może obowiązywać zakaz postoju lub zatrzymywania, a także, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra. Ponadto, podróżujących na hulajnodze elektrycznej obowiązują pewne zasady. Przede wszystkim nie mogą kierować w stanie  w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Zabronione jest również przewożenie innych osób, zwierząt czy ładunku, nie można również holować innych pojazdów. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy