Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu w województwie lubelskim nowych ognisk wścieklizny - nr 17, 18, 19, 20 i 21.
Ognisko numer 17 stwierdzono u lisa wolno żyjącego w miejscowości Ratyczów w gminie Łaszczów, powiat tomaszowski. Kolejne u lisa wolno żyjącego w miejscowości Krasnobród w gminie Krasnobród, powiat zamojski. Nastęone u psa w miejscowości Ratyczów w gminie Łaszczów, powiat tomaszowski. Ognisko stwierdzono też u lisa wolno żyjącego w miejscowości Kryłów w gminie Mircze, powiat hrubieszowski. Zaś ostatnie - u krowy w miejscowości Jurów w gminie Jarczów, powiat tomaszowski.
- Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej podjęli natychmiastowe działania mające na celu ochronę zdrowia publicznego i polegające m.in. na objęciu gospodarstw nadzorem oraz wszczęciu dochodzeń epidemiologicznych - informuje Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Agnieszka Smyl.
Wścieklizna jest nieuleczalną i śmiertelną chorobą odzwierzęcą. Chorują na nią wszystkie zwierzęta stałocieplne oraz ludzie. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę.
Aktualnie jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia. Na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Obowiązują też szczepienia kotów. Te jednak dotyczą zwierząr z terenów i rejonów, gdzie wystąpiły ogniska choroby.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.