Reklama

Reklama

Cmentarze zamknięte. Będzie pomoc dla handlowców

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Screen/Kancelaria Premiera

Cmentarze zamknięte. Będzie pomoc dla handlowców - Zdjęcie główne

W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu - zapowiedział Mateusz Morawiecki | foto Screen/Kancelaria Premiera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z wizytami na cmentarzach w związku z uroczystością Wszystkich Świętych i Zaduszkami trzeba się wstrzymać co najmniej do najbliższego wtorku. To pokłosie piątkowej decyzji władz kraju, które postanowiły zamknąć cmentarze.

Reklama

"Tradycja jest mniej ważna niż życie"

 

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na piątkowej, popołudniowej konferencji prasowej, że cmentarze na terenie kraju będą zamknięte w dniach 31 października - 2 listopada. Oznacza to, że nekropolie nie będą dostępne w ważne dla wielu Polaków uroczystość Wszystkich Świętych oraz Zaduszki.

 

- Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po trzech tygodniach leżeć - uzasadnił szef Rządu RP. - Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby - dodał Mateusz Morawiecki.

 

Zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie

 

Przedstawiciel władz kraju apelował szczególnie do seniorów.

 

- Mój apel do seniorów - drodzy rodzice, dziadkowie - to wasze zdrowie i życie jest najbardziej zagrożone. To wynika jednoznacznie z tabeli śmiertelności, którą codziennie analizujemy. Powyżej 70 r.ż. to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, żeby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe dwa tygodnie - mówi Mateusz Morawiecki.

Będzie wsparcie dla handlowców

 

Piątkowa informacja o zamknięciu cmentarzy wywołała spore kontrowersje. Narzekali na nią nie tylko ci, którzy zamierzali w ten weekend i poniedziałek odwiedzić groby bliskich. Problem mają przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą zniczy czy wiązanek kwiatów na groby.

 

- W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe trzy dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu - zakomunikował w piątek Mateusz Morawiecki.

 

- Wsparcie będzie kierowane w szczególności do firm, które prowadzą działalność w zakresie sprzedaży kwiatów i zniczy - dodał Piotr Muller, rzecznik prasowy premiera RP.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE