Reklama

Brygada ma już patrona i swoje święto. Z pięciu batalionów formuje się dopiero pierwszy

Opublikowano: pt, 17 mar 2017 16:26
Autor: | Zdjęcie: archiwum MON

Brygada ma już patrona i swoje święto. Z pięciu batalionów formuje się dopiero pierwszy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś u wojewody zapadały pierwsze decyzje związane z ufundowaniem sztandaru 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Imię dostała po ?Zaporze?, jest też data jej święta. Żołnierzy dopiero się zrekrutuje.

Sztab 2 LBOT już się uformował. W ubiegłym roku jej szefem został płk Tadeusz Nastarowicz, wcześniej szef 3. Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu.

W marcu ruszył natomiast nabór do 23. Batalionu OT w Lublinie. W skład 2 LBOT wejdzie 5 batalionów. Poza 23. batalionem OT z miejscem stacjonowania w Zamościu, Chełmie i Dęblinie. Po przeprowadzonej do nich rekrutacji ostatni batalion powołany zostanie w Białej Podlaskiej. Ma to nastąpić w 2019 roku.

Tymczasem w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś posiedzenie komitetu ufundowania sztandaru 2. LBOT. Bo decyzją ministra obrony, ta ma już patrona i datę swojego święta. 2. Brygada Obrony Terytorialnej przyjmując nazwę „Lubelska” otrzymała imię mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Decyzja ustanawia również Święto 2. Brygady Obrony Terytorialnej w dniu 24 maja oraz wprowadza odznakę pamiątkową.

Docelowo 2 LBOT ma liczyć do 3,5 tys. żołnierzy, a służba w niej ma trwać od roku do 6 lat. Co miesiąc każdy żołnierz otrzyma 500 zł. żołdu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE