Reklama

Reklama

Bezpłatna profilaktyka przeciw wirusowi RS. Rodzice mogą zadbać o zdrowie wczesniaków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Bezpłatna profilaktyka przeciw wirusowi RS. Rodzice mogą zadbać o zdrowie wczesniaków - Zdjęcie główne

Bezpłatna profilaktyka przeciw wirusowi RS. Rodzice mogą zadbać o zdrowie wczesniaków | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienią będzie aktywny wirus – RS, który jest niebezpieczny dla wczesniaków. Przed wirusem można zabezpieczyć dziecko i uniknąć groźnych dla zdrowia i życia powikłań. W woj. lubelskim 6 ośrodków prowadzi bezpłatną immunizację zabezpieczającą.

Reklama

Wirus RS 

 

Wirus RS to syncytialny wirus nabłonka oddechowego, który w okresie jesienno-zimowym jest przyczyną infekcji u 70% dzieci do 2. roku życia. Kontakt z nim ma 90% wcześniaków. U dzieci urodzonych o czasie może wywołać jedynie lekki katar czy kaszel, ale u wczesniaków  może doprowadzić do ciężkich infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym zapalenia oskrzeli, oskrzelików, a nawet zapalenia płuc. Takie infekcje prowadzą do zaburzeń oddychania i bezdechów, które muszą być leczone na oddziale intensywnej terapii z wykorzystaniem respiratora. U dzieci, które przeszły infekcję 4-krotnie częściej występuje astma oskrzelowa w późniejszym życiu. 

 

Sezon występowania wirusa RS trwa od października do kwietnia. Świadczenie, by zabezpieczyć dziecko przed infekcją, finansowane przez państwo dla dzieci urodzonych przed 33. tygodniem ciąży.

 

Profilaktyka, jako jedyna metoda zabezpieczenia

 

Jedyną możliwością zabezpieczenia dziecka przed infekcjami jest podanie tzw. profilaktyki biernej – immunoglobulin, czyli gotowych przeciwciał.

 

- Jesienią wirus RS będzie z nami na pewno. To realne zagrożenie dla wcześniaków. Wirus RS jest dla dzieci urodzonych przedwcześnie groźniejszy niż koronawirus SARS-CoV-2, poza tym zakażenie koronawirusem występuje u nich rzadziej niż zakażenie wirusem RS. Nie mamy jeszcze szczepionki przeciwko RSV, ale mamy znakomitą zdobycz, jaką jest immunoprofilaktyka, czyli podawanie gotowych przeciwciał - informuje prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, która prowadzi na ten temat kampanię informacyjną.

 

Profilaktyka polega na podaniu 5 dawek leku w miesięcznych odstępach. Jest to konieczne, bo stężenie immunoglobulin w organizmie zmniejsza się istotnie już po ok. 21 dniach do wartości, które nie zabezpieczają przed zachorowaniem i wtedy należy podać kolejną dawkę, aby dziecko było zabezpieczone na kolejne tygodnie. 

 

Immunizacja w trakcie pandemii koronawirusa

 

Podanie dziecku immunoprofilaktyki wiąże się z wizytą w ośrodku neonatologicznym, który prowadzi program profilaktyki zakażeń wirusem RS. 

 

- W nowym sezonie zakażeń będziemy immunizować wcześniaki, tak jak to było dotychczas. Ośrodki immunizacyjne są przygotowane do tego, aby w bezpieczny sposób przeprowadzić wizytę. Immunizacja w placówce zorganizowana jest w taki sposób, aby rodzic i dziecko nie stykali się z innymi pacjentami ani przed, ani po immunizacji - zapewnia prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

 

Opracowano harmonogram przyjęć, a rodzicom podajemy konkretną godzinę, na którą mają zgłosić się z dzieckiem. Zalecenia dla rodziców są takie, aby przyjechali do ośrodka zdrowia własnym samochodem, a nie środkiem komunikacji publicznej, bo to zawsze zagraża dziecku. 

 

Kaszel i duszność są objawem zarówno zakażenia wirusem RS, jak i koronawirusem, ale też innymi drobnoustrojami, więc warto obniżyć ryzyko zakażeń dróg oddechowych również po to, by uniknąć pobytu dziecka w izolacji z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

- Personel medyczny robi wszystko, aby podanie immunoprofilaktyki przebiegało w bezpieczny sposób. Przede wszystkim rodzice zapisywani są na wizyty w dużych odstępach czasu – w niektórych ośrodkach nawet co 30 minut. W ten sposób unikamy tłumu na korytarzu i niepotrzebnego czekania - dodaje prof. dr hab. n. med. Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. 

 

Podstawą jest dezynfekcja rąk i noszenie maseczek ochronnych. Należy pamiętać, że dzieci rzadziej zakażają się koronawirusem. 

 

- Na podstawie dotychczasowych obserwacji można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że wirus RS jest dla wcześniaków groźniejszy niż wirus SARS-CoV-2. Dlatego niezbędne jest zabezpieczenie dzieci przed zakażeniami tym wirusem szczególnie w okresie pandemii - dodaje Ryszard Lauterbach. 

 

Rodzice wcześniaków nie mają wątpliwości

 

W ubiegłym sezonie zakażeń przed wirusem RS zostały zabezpieczone pierwsze polskie sześcioraczki – Zosia, Nela, Kaja, Malwina, Filip i Tymon. 

 

- Moje dzieci otrzymały pełną profilaktykę zabezpieczającą je przez wirusem RS i dzięki temu uniknęły poważnych infekcji. Oczywiście nie obyło się bez przeziębień, czy katarów, ale żadne z nich nie wymagało pobytu w szpitalu. Infekcje przechodziły na tyle łagodnie, że radziliśmy sobie z nimi w domu. Myślę, że to ogromna zasługa podawania im immunoprofilaktyki. Wiem, że dzieci, które jej nie otrzymują przechodzą infekcje bardzo ciężko, trafiają na oddział intensywnej terapii, a nawet muszą być podłączane do respiratora. My na szczęście tego uniknęliśmy i dzieci mogły być w domu - powiedziała Klaudia Marzec, mama sześcioraczków. 

 

Z kolei Patrycja Boruc, mama bliźniaczek urodzonych w styczniu tego roku w 25. tygodniu ciąży dodaje, że jej dzieci zakwalifikowały się do bezpłatnego programu lekowego i od października będzie zabezpieczać swoje córki przed tym groźnym wirusem RS. 

 

- Dziewczynki urodziły się w styczniu tego roku w 25. tygodniu ciąży z masą ciała 530 i 710 gramów. Przez wiele tygodni lekarze walczyli o ich życie. Ja w tym czasie z powodu obostrzeń sanitarnych nie mogłam być z nimi w szpitalu, co było dla nas wszystkich strasznym przeżyciem. Teraz jesteśmy w domu. Wiem, że jesienią ogromnym zagrożeniem będzie dla nich wirus RS. Zrobię wszystko, aby moje dzieci były zdrowe i mogły rozwijać się w domu, dlatego w październiku zabezpieczę je przed wirusem RS podając immunoprofilaktykę - powiedziała Pani Patrycja Boruc, mama Róży i Alicji.

 

Ośrodki prowadzące immunizację

 

W całej Polsce wyznaczonych jest obecnie 66 ośrodków, które w bezpieczny sposób prowadzą immunizację. W województwie lubelskim są to:

 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Terebelska 57-65, Biała Podlaska, tel. (83) 414 74 97

 

Dziecięcy Szpital Kliniczny im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie, ul. Prof. Antoniego Gębali 6, Lublin, tel. (81) 71 85 379, (81) 71 85 363, (81) 71 85 381, (81) 71 85 382 

 

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie, ul. Stanisława Staszica 16, Lublin, tel. (81) 525 30 34 

 

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, ul. Jaczewskiego 8, Lublin, tel. (81) 724 47 76 

 

Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie, ul. Lubartowska 81, Lublin tel.  (81) 740 42 40, (81) 740 82 81

 

Szpital Wojewódzki w Zamościu, ul. Jana Pawła II 10, Zamość, tel. (84) 67 73 361, (84) 67 73 375 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE