reklama
reklama

Lublin będzie mieć Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Lublin będzie mieć Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej - Zdjęcie główne

SPSK Nr 4 w Lublinie | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Ponad 28 mln złotych przekaże Agencja Badań Medycznych w ramach utworzenia Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej. Projekt jest realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnikę Lubelską i Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie.
reklama

Na ręce rektora Uniwersytetu Medycznego przekazano symboliczny czek.

- To szczególny dzień dla Uniwersytetu Medycznego. Kolejny, gdyż dwa tygodnie temu mieliśmy przyjemność spotkać się z państwem i otwierać pierwszą inwestycję, czyli Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Dziś spotykamy się w drugim takcie, kiedy symbolicznie na ręce pana rektora wręczymy czek umożliwiający utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej. Nie boję się tego powiedzieć, że jest to tak naprawdę medycyna przyszłości. To tu tworzone będą terapie szyte na miarę dla konkretnych pacjentów. To tu będą rozwijane badania naukowe na najwyższym poziomie, działania związane z proteomiką, genomiką i personalizowanym leczeniem, które będą stanowić wielką szansę dla całego regionu - mówił podczas uroczystości prezes ABM, prof. Radosław Sierpiński.

W ramach projektu przewidziano utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej wraz z Biobankiem w strukturach Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jednostka ma być wyposażona w infrastrukturę wspierającą rozwój cyfryzacji badań klinicznych. Dzięki ucyfrowieniu danych pacjentów powstaną zbiory, które mogą być wykorzystywanie w badaniach naukowych i klinicznych. RCMC będzie jednostką odpowiedzialną za procesy związane z wdrażaniem instrumentów w zakresie cyfryzacji. 

- Uczelnie zaczynają ze sobą efektywnie współpracować. Są na to dowody. Rozwój obszaru informatyzacji i sztucznej inteligencji wzmocniony o Biobank funkcjonujący w ramach niedawno otwartego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych będzie podstawą niezwykle aktywnej działalności naukowej, badawczej i analizy różnego rodzaju zadań - mówił rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuska. - Naszym zadaniem będzie uczciwe i wymierne zrealizowanie powierzonych zadań, nie tylko w kontekście rozwoju naszej uczelni, ale także całego regionu. To, co zaczniemy realizować w obszarze Samodzielnego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie i CWBK, chcemy eksportować w kierunku innych jednostek. Nasza aktywność wiąże się też z regionalnym środowiskiem cyfryzacji, które stworzyliśmy z innymi uczelniami naszego miasta - zaznaczył rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuska.

- Dziś mam zaszczyt wystąpić przed państwem w bardzo zacnej grupie. Łączy ona w sobie Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Lubelską i szersze grono naukowców, badaczy i informatyków. Dla szpitala troska o pacjenta jest zadaniem codziennym. Dlatego niezwykle ważne dla nas jest przyspieszenie i wsparcie procesów medycznych, np. poprzez sztuczną inteligencję i cyfryzację, która coraz mocniej i pewniej wkracza w obszary czysto praktyczne. Bardzo serdecznie dziękuję za wsparcie. Jako szpital po raz kolejny czujemy się wyróżnieni - mówił dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor naczelny SPSK Nr 4 w Lublinie.

Lubelskie RCMC będzie jednym z 18 centrów w kraju zrzeszonych w Sieć Centrów Medycyny Cyfrowej z nadrzędną rolą Agencji Badań Medycznych.

Do zadań Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będzie należeć: pomoc w projektowaniu badań klinicznych, magazynowaniu danych i ich analizie w czasie rzeczywistym, anonimizacja i transfer danych, opracowanie techniczne standardów udostępniania i analizy danych wtórnych, tworzenie algorytmów i narzędzi do analizy zintegrowanych danych oraz oprogramowania do zabezpieczenia i udostępniania danych, utworzenie zaplecza pozwalającego na analizę danych (m.in. danych omicznych) bezpośrednio na bazie próbek biologicznych pochodzących od uczestników badań klinicznych lub dawców - wolontariuszy, świadczenie usług medycyny cyfrowej w ramach projektów badawczych finansowanych z Agencji Badań Medycznych, m.in. w zakresie analizy wyników badań genetycznych, projektowania badań w aspekcie cyfryzacji i analizy danych.

Z usług RCMC i Biobanku skorzystają: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 (wcześniej Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie), Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Uniwersyteckie Centrum Stomatologii oraz inne jednostki Uniwersytetu Medycznego i inne instytucje naukowe i badacze na podstawie odrębnych umów regulujących kwestie pozyskiwania, przetwarzania, anonimizowania i wykorzystywania danych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama