Reklama

Będzie więcej pieniędzy na modernizację Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Decyzja na sesji Rady Miasta Lublin

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Możliwe, że ponad 2 mln zł Miasto Lublin przeznaczy na wsparcie remontów na terenie lubelskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Dofinansowanie zyska 37 projektów przygotowanych przez działkowców. Ogłoszono to dziś na spotkaniu w ratuszu.

Więcej pieniędzy na modernizację Rodzinnych Ogrodów Działkowych

 

Władze miasta poinformowały, że w ostatnim czasie zaobserwowały wzrost zainteresowania ogródkami działkowymi w Lublinie, a sytuacja epidemiczna nasiliła ten proces. Wychodząc naprzeciw potrzebom lubelskich działkowców chcą zapewnić, że wszystkie wnioski o wsparcie inwestycji na terenie lubelskich ogrodów działkowych, jakie wpłynęły do Urzędu Miasta Lublin, zostaną zrealizowane. 

 

W ramach konkursu ogłoszonego przez prezydenta Lublina, działkowcy wystąpili o wsparcie 37 inwestycji na terenie 25 lubelskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W ramach pierwotnie zarezerwowanej na konkurs kwoty 1 mln zł nie byłoby możliwości realizacji wszystkich wniosków. Jak poinformował dziś prezydent Lublina - analiza projektów jednoznacznie wskazała konieczność przeprowadzenia wskazanych inwestycji. Z tego powodu prezydent Krzysztof Żuk wystąpił z wnioskiem do Rady Miasta Lublin o zgodę na zrealizowanie wszystkich potrzeb działkowców i wpisanie brakującej kwoty w wysokości blisko 1,1 mln zł do Wieloletniej Prognozy Finansowej na rok 2021.

 

Zwiększenie kwoty i wpisanie jej do WPF ma umożliwić realizację wszystkich złożonych wniosków w cyklu dwuletnim. Z każdym z ROD Miasto podpisze umowę, która doprecyzuje harmonogram realizacji wniosków.

 

Prezydent Krzysztof Żuk na początku dzisiejszego spotkania przypomniał, że w zeszłym roku z inicjatywy poseł Marty Wcisło (wcześniej wiceprzewodnicząca Rady Miasta Lublin) pojawiła się uchwała rady miasta, która daje podstawy prawne do wspierania modernizacji ogrodów działkowych. 

 

- Dobrze zidentyfikowaliśmy potrzeby. Spotkania w zeszłym roku pokazały jaki zakres działań miasta jest potrzebny, żeby wspierać naszych mieszkańców, którzy aktywnie funkcjonują w ramach Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Też jak infrastruktura miasta zestarzała się i wymagała odtwarzania, tak samo tutaj stworzyliśmy propozycję modernizacji infrastrktury. Przypominam, że nie jest to sprawa małego kalibru inwestycyjnego, ale też i społecznego, bo ogrody działkowe na gruntach skarbu państwa to ok. 30 ha, a na gruntach miasta Lublin - ok. 350 ha. - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. 

 

Modernizacja przekracza możliwości właścicieli 

 

W spotkaniu uczestniczył też Grzegorz Kurczuk - prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie. 

 

- To ponad 10 tysięcy rodzinnych działek, czyli ponad 10 tysięcy rodzin ma możliwość odpoczynku i korzystania ze wszystkich dobrodziejstw, które wynikają z posiadania działki w ramach rodzinnych ogrodów działkowych - dodawał Grzegorz Kurczuk

 

Prezes przypominał też, że na początku lat 80. ubiegłego wieku ustawą sejmową zobowiązano każdy zakład pracy w Polsce, który miał ponad 200 pracowników, do zabezpieczenia im ogródków działkowych. 

 

- Przez te 40 lat wszystko miało prawo się zniszczyć np. zardzewiały rury, którymi doprowadzana jest woda, a słupy są zdewastowane podobnie jak ogrodzenia. Ich renowacja przekracza możliwości właścicieli działek, czyli głównie emerytów, żeby odbudować to wszystko własnymi siłami - mówił prezes Kurczuk. 

 

Dodawał również, że posłanka Wcisło wystąpiła z interpelacją do premiera RP Mateusza Morawieckiego w sprawie utworzenia funduszu wsparcia dla rodzinnych ogrodów działkowych. 

 

- Gdyby władze państwa podeszłyby lekceważąco do takiego pomysłu, to proponuję rozważyć złożenia projektu ustawy. Myślę, że taki fundusz byłaby kapitalną sprawą - podkreślał Kurczuk. 

 

Część modernizacji już w tym roku

 

Szczegóły co do terminów realizacji wniosków wyjaśniał Piotr Choroś - dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin.

 

- Tak jak jest zapisane w budżecie miasta na ten rok dysponujemy kwotą miliona złotych i na tę kwotę będziemy chcieli podpisać umowy tak, aby już w tym roku wydać te pieniądze. Przed nami praca polegająca na uzgodnieniu, które z zaproponowanych rzeczy we wnioskach są możliwe do realizacji już w tym roku. Myślę, że w tym roku uda się kupić pompy do wody, czy zrealizować drobne naprawy. Na pozostałą kwotę, która będzie zapisana w budżecie na najbliższej sesji  będziemy podpisywać umowy już na 2021 rok - Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE