reklama
reklama

Akcja zimowego utrzymania Lublina w trybie kryzysowym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Akcja zimowego utrzymania Lublina w trybie kryzysowym - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościAkcja zimowego utrzymania miasta weszła w tryb kryzysowy. W pierwszej kolejności odśnieżane będą ulice, po których jeździ komunikacja miejska oraz dojazdy np. do szpitali.
reklama

Odśnieżanie Lublina weszło w tryb kryzysowy
 
Ze względu na duże opady śniegu i zamiecie śnieżne, akcja zimowego utrzymania miasta, która rozpoczęła się w niedzielę (7 lutego) weszła w tryb kryzysowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności prace związane z odśnieżaniem prowadzone są na jezdniach ulic, po których porusza się komunikacja miejska, stanowiących dojazd do szpitali, obiektów pogotowia ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej.
 
- Wszystkie służby są zaangażowane w trwającą od wczoraj akcję odśnieżania miasta. Jest ona prowadzona w trudnych warunkach atmosferycznych, przy stałym opadzie śniegu oraz silnym wietrze. Stąd decyzja o prowadzeniu jej w trybie kryzysowym. Głównym celem jest zachowanie drożności lubelskich ulic i ciągów pieszych. Jest to zadanie priorytetowe, na którym aktualnie się koncentrujemy. Apelujemy do kierowców oraz pieszych o zachowanie ostrożności, wzajemną wyrozumiałość i zachowanie spokoju na drogach - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Akcja kryzysowa zimowego utrzymania miasta jest prowadzona na jezdniach ulic objętych I, II oraz III standardem zimowego utrzymania oraz na chodnikach, placach, schodach, kładkach dla pieszych i ścieżkach rowerowych oraz obiektach inżynierskich. Prace akcji kryzysowej polegają na: pługowaniu jezdni przez cały okres występowania opadów śniegu, jak również po zakończeniu opadów, w celu uzyskania efektu odśnieżenia danej ulicy zgodnie z jej standardem; posypywaniu solą drogową, mieszaniną chlorku sodu z chlorkiem wapnia, mieszaniną chlorku sodu z piaskiem, piaskiem jezdni w celu uzyskania efektu odśnieżenia ulicy zgodnie z jej standardem; odśnieżaniu całej powierzchni chodników, placów, schodów, kładek dla pieszych oraz ścieżek rowerowych podczas występowania opadów śniegu, jak również po ich zakończeniu. W przypadku akcji kryzysowej dopuszcza się odstępstwa od standardów zimowego utrzymania.
 
Zaangażowany cały sprzęt
 
W odśnieżanie ulic i chodników zaangażowany jest cały sprzęt - 97 specjalistycznych pojazdów, w tym pługosolarki i ciągniki oraz pracują wszystkie brygady realizujące odśnieżanie ręczne. Ulice są przejezdne, ale panują trudne warunki do jazdy, poprzez warstwę zajeżdżonego śniegu. Akcję odśnieżania utrudniają warunki atmosferyczne - stałe intensywne opady i silny wiatr, który nawiewa śnieg ponownie na jezdnie i chodniki
 
Do warunków drogowych dostosowywane jest funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych objętych Systemem Zarządzania Ruchem. Na wskutek dużych trudności w poruszaniu się po drogach powiatowych i wojewódzkich (poza granicami administracyjnymi Lublina), głównie na wzniesieniach, znaczna część ciężarowego ruchu tranzytowego wyjątkowo kieruje się przez Lublin. Najtrudniej jest na głównych ciągach komunikacyjnych: al. Solidarności, ul. Kunickiego, ul. Dywizjonu 303, ul. Jana Pawła II. Wszystkie powstające zatory są w miarę możliwości na bieżąco likwidowane poprzez wgrywanie i uruchamianie dodatkowych programów sterujących lub w ostateczności przełączenia w tryb żółty pulsujący, tak jak ma to obecnie miejsce np. na  skrzyżowaniu ulic Dywizjonu 303 i Długiej. Dzięki temu eliminowana jest konieczność zatrzymania się pojazdu ciężarowego na wzniesieniu, w dalszej konsekwencji poślizgu kół i ewentualnego zsuwania się. Do tej pory uruchomiono około 30 nowych programów sterujących sygnalizacjami świetlnymi w SZR. W przypadku stwierdzenia utrudnień w poruszaniu się pod wzniesienia dla pojazdów ciężarowych, Centrum Sterowania Ruchem przekazuje na bieżąco informacje do Zarządu Dróg i Mostów, żeby skierować pługopiaskarki w dane miejsce. 
 
Działa Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
 
Sytaucję analzuje też Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wykorzystywane są do tego systemy monitoringu wizyjnego, sieć stacji pogodowych i programy analityczne. Miasto ma również podpisaną umowę na świadczenie usługi indywidualnej osłony meteorologicznej obejmującą m.in. codzienne prognozy, ostrzeżenia i analizy meteorologiczne oraz stały całodobowy kontakt z dyżurnym meteorologiem. Wykorzystywany jest też system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto. To system, który w realnym czasie pokazuje zarówno lokalizację oraz ilość sprzętu zaangażowanego do zimowego utrzymania miasta, co jest niezbędne do skutecznego zarządzania ewentualnymi sytuacjami kryzysowymi.
 
- Prosimy kierowców o śledzenie bieżących komunikatów wyświetlanych na tablicach zmiennej treści zlokalizowanymi na ulicach miasta. W ten sposób kierowcy kilka kilometrów wcześniej mogą dowiedzieć się o zatorze lub zdarzeniu drogowym, a tym samym pokonać drogę szybszą alternatywną trasą. Jednocześnie apelujemy o zachowanie ostrożności przy wyprzedzaniu pługopiaskarek. Należy pamiętać, że wspomniane pojazdy często usuwają zalegający śnieg leżący w osi jezdni, wobec czego muszą zjechać ze swojego pasa - informuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Numery telefonów
 
W sprawach zimowego utrzymania miasta, zgłoszenia przyjmowane są pod następującymi numerami telefonów: w zakresie dróg - tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobotaniedziela i dni świąteczne); w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym - tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku); w zakresie miejsc parkingowych - tel. 81 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku); w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama