Reklama

Akcja „Bezpieczny Rowerzysta” na terenie całego województwa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: lubelska.policja.gov.pl

Akcja „Bezpieczny Rowerzysta” na terenie całego województwa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj na terenie całego województwa policjanci przeprowadzają wzmożone działania pod nazwą "Bezpieczny Rowerzysta". Szczególnie monitorowane będą zachowania kierowców wobec rowerzystów oraz łamanie przepisów ruchu drogowego przez użytkowników rowerów.

Jak informuje policja, w 2018 roku rowerzyści uczestniczyli w 174 wypadkach drogowych, w wyniku których 13 z nich poniosło śmierć, a 167 doznało obrażeń. Sami rowerzyści byli sprawcami 83 wypadków. Cykliści będący pod wpływem alkoholu byli sprawcami 10 wypadków. Głównymi przyczynami wypadków, do których doszło z winy rowerzystów, było: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie.


Akcja rozpoczęła się o godzinie 6:00 i ma potrwać do godziny 22:00. Ilość patroli na drogach wojewódzkich jest wzmożona. Działania mają na celu uświadomienie zagrożeń niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, w związku z niestosowaniem się do przepisów obowiązujących na drodze. Pod uwagę zostanie wzięte w szczególności korzystanie z dróg rowerowych, trzeźwość kierujących i przejeżdżanie przez przejście dla pieszych. Po zmroku czujność mundurowych zostanie skierowana na rowerzystów poruszających się bez specjalnego świetlenia.


Policja apeluje do rowerzystów o bezpieczną i ostrożną jazdę i przypomina:

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.


Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.


Przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

 UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE