reklama
reklama

Został najmłodszym profesorem w Polsce. Zobacz, ile Mateusz Hołda ma lat [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To moment, na który czeka każdy naukowiec. Dochodzą jednak do tego tylko najbardziej pracowite i zdolne osoby. To, co osiągnął Mateusz Hołda, w tym wieku nie udało się nikomu w Polsce. Poznajcie najmłodszego profesora w kraju i przypomnijcie sobie: Co Wy robiliście, mając tyle lat co on?
reklama

Mateusz Hołda zajmuje się morfologią układu sercowo-naczyniowego – od poziomu organu do poziomu molekularnego – oraz technikami obrazowania architektury mięśnia sercowego. Trudne? Dla większości z nas bardzo. 

Doktorat przed skończeniem studiów, profesura przed 30. Co dalej?

Badacz z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia. Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Jak przyznał w swoich mediach społecznościowych, to wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej. 

Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw - było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tego sukcesu - jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek

- podsumował odebranie tytułu dumny profesor. Jak zauważył na swojej stronie Uniwersytet Jagielloński, Mateusz Hołda jest absolutnym rekordzistą, ponieważ jak dotąd najmłodsi profesorowie w Polsce otrzymywali ten tytuł po "trzydziestce"

Kariera naukową prof. Mateusza Hołdy, to od samego początku wzbudza podziw. W 2017 roku zakończył przewód doktorski, będąc studentem VI roku kierunku lekarskiego. UJ przyznaje, że był to pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy student przed ukończeniem studiów magisterskich otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Ponad 2 lata temu został najmłodszym posiadaczem stopnia doktora habilitowanego. Rada Dyscypliny Nauki Medyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego nadała mu ten tytuł na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem „Atrial septal pouch - occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure".

Podstawą zapracowanego naukowca jest dobrze zorganizowany dzień

Najmłodszy polski profesor od lat związany jest z Katedrą Anatomii UJ CM, przy której w 2013 roku założył międzynarodowy zespół naukowy HEART - Heart Embryology and Anatomy Research Team, zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego. Na dorobek naukowy profesora Hołdy składa się niemal 100 publikacji w wiodących czasopismach naukowych, w tym m.in. w "Annals of Anatomy", "International Journal of Cardiology", "Europace", "Journal of Anatomy", "JACC: Cardiovascular Interventions", "Stroke", "JASE". W 2019 roku amerykańskie czasopismo "Forbes" umieściło go na liście "30 under 30" w prestiżowym gronie osób, które choć nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach. W tym samym roku został uznany przez brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.

Uniwersytet Jagielloński wylicza, że prof. Mateusz Hołda jest m.in. stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki, kilkukrotnym laureatem nagród ministra nauki, Diamentowego Grantu, Studenckiego Nobla oraz Lauru Medycznego im. dr. Wacława Mayzla. To członek Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także European Society of Cardiology, American Association of Anatomists i American Association of Clinical Anatomists.

Mateusz Hołda w TVN24 mówił, że to koniec jego pięcia się po drabinie i teraz może w końcu robić to, co najbardziej lubi, czyli oddać się w całości nauce.

Nie muszę już nic nikomu udowadniać. Ta tytulatura naukowa jest dla mnie skończona, osiągnąłem szczyt tego, co w akademii można osiągnąć. Teraz skupię się na własnej pracy i pracy kierowanego przeze mnie zespołu. 

Przyznał również, że w jego przypadku podstawą jest dobrze zorganizowany plan dnia. Jak mówił w stacji, jeżeli ktoś ma kilka pasji, kilka prac, etatów, to dobrze zorganizowany kalendarz i trzymanie się tego kalendarza jest podstawą, by się nie pogubić i znaleźć na wszystko czas. Prof. Hołda pytany o to, czy zamierza opuścić kraj przyznał, że nie zamierza tego robić, przynajmniej w kilku-, kilkunastoletniej perspektywie.

- Mam w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim, swój zespół, który cały czas buduję, umacniam. Jesteśmy tak naprawdę liderem - jeśli chodzi o cały świat, jesteśmy w czołowych zespołach, które zajmują się morfologią, anatomią serca. Współpracujemy z innymi uczelniami, też sam jestem związany blisko z uniwersytetem w Manchesterze, na którym pracuję, ale wszystko to tak naprawdę koncentruje się głównie tutaj, u nas, na katedrze w Krakowie.

Nazwiska czołowych młodych naukowców, które warto pamiętać 

Badacz z WL UJ CM jest absolutnym rekordzistą, ponieważ jak dotąd najmłodsi profesorowie w Polsce otrzymywali ten tytuł po "trzydziestce". Warto jednak znać również ich nazwiska i śledzić ich osiągnięcia. Dwa lata temu profesorem w wieku 35 lat został Krzysztof Sośnica z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W tym roku nominację uzyskał 36-letni Paweł Chmielarz z Politechniki Rzeszowskiej. W 2005 roku najmłodszym uczonym z tytułem profesora był 37-latek - Marek Ogiela z Akademii Górniczo-Hutniczej. W 2021 roku do grona profesorów dołączył z kolei, ukończywszy 38 lat, Wojciech Piątek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. (Źródło: uj.edu.pl).

Chcesz wiedzieć więcej o prof. Hołdzie i innych młodych naukowcach, z których możemy być dumni? Wróć do początku tekstu i zobacz informacje w naszej galerii.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama