Reklama

78. rocznica zbrodni katyńskiej w Lublinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wojsko na Placu Litewskim / Źródło: lublin.eu

78. rocznica zbrodni katyńskiej w Lublinie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiosną 1940 roku NKWD zamordowało blisko 22 tys. polskich obywateli, w tym około 10 tys. oficerów polskiego wojska i policji. 15 kwietnia w Lublinie odbędą się obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej.


Wiosną 1940 roku NKWD zamordowało blisko 22 tys. polskich obywateli, w tym około 10 tys. oficerów polskiego wojska i policji. 15 kwietnia w Lublinie odbędą się obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Decyzja o zamordowaniu oficerów, podoficerów i szeregowych Wojska Polskiego zapadła 5 marca 1940 roku na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR. W tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP Polaków skazanych na śmierć uznano za wrogów władzy sowieckiej. Zabijano ich strzałem w tył głowy. Wśród zamordowanych były także osoby pochodzące z rezerwy, m. in. naukowcy, lekarze, urzędnicy państwowi czy przedsiębiorcy.

Ofiary zbrodni Katyńskiej zostały pochowane w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Bykowni. Około 6-7 tys. zamordowanych zostało pochowanych w innych nieznanych miejscach.

15 kwietnia (niedziela) w Lublinie rozpoczną się obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej. Nieoficjalnie natomiast już 13 kwietnia o godzinie 11:00 odbędzie się spotkanie historyczne „Zło w kolorze krwi” w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, przy ul. Spokojnej.   


Poniżej prezentujemy program obchodów.

NIEDZIELA, 15 KWIETNIA 2018 r.

  • 12:00 - Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej w Kościele Pobrygidkowskim, przy ul. G. Narutowicza 6 w Lublinie, z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej
  • 13:15 - Przejazd autobusami na ul. Głęboką
  • 13:30 - Uroczystość przy pomniku Ofiar Katynia z zachowaniem ceremoniału wojskowego

PONIEDZIAŁEK, 16 KWIETNIA 2018 r.

  • 12:00 - Spotkanie przy Symbolicznej Mogile Katyńskiej na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej w LublinieUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE