Reklama

Reklama

7 sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego dobiega końca. Sezon nie zostanie przedłużony

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

7 sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego dobiega końca. Sezon nie zostanie przedłużony - Zdjęcie główne

Z rowerów miejskich będzie można korzystać tylko do końca tego miesiąca. W tym sezonie odnotowano ok. 221 tys. wypożyczeń | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kończy się 7 sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego. Z jednośladów będzie można korzystać tylko do końca października. Termin wynika z aktualnej sytuacji epidemicznej i nie będzie wydłużony do końca listopada, jak w ubiegłych latach.

Reklama

Ponad 3,4 mln wypożyczeń od początku działania systemu
 
System samodzielnego Lubelskiego Roweru Miejskiego zainaugurowano we wrześniu 2014 roku i od tamtej pory obsługuje go międzynarodowa firma Nextbike. Stacje, których jest blisko sto, są w najważniejszych punktach miasta, co ma umożliwić swobodną komunikację na terenie Śródmieścia, ale też dojazdy do pracy, szkoły i uczelni z różnych dzielnic. Żeby wypożczyć rower wystarczy mieć aplikację mobilną lub wypożyczyć go przy pomocy terminalu z ekranem, który jest przy każdej stacji. Można też zadzownić na infolinię LRM.
 
Do dyspozycji jest kilkaset rowerów w tym standardowe, tandemy i dziecięce. Od 2016 roku LRM działa w systemie aglomeracyjnym, bo wtedy do systemu dołączyła gmina Świdnik i powiat świdnicki. Aktualnie w systemie LRM o jest ponad 119 tys. użytkowników. Od początku działania systemu rowery były wypożyczane ponad 3,4 mln razy.
 
- Lubelski Rower Miejski zajmuje ważne miejsce wśród usług, które Miasto świadczy na rzecz swoich mieszkańców. Dlatego podejmowane są już prace związane z kontynuacją funkcjonowania systemu rowerowego, na który umowa z operatorem kończy się w tym roku - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
W tym roku mniej wypożyczeń
 
Tegoroczny sezon roweru miejskiego zaczął się tradycyjnie 21 marca. Z uwagi na wiosenną falę epidemii koronawirusa, działanie systemu było tymczasowo zawieszone w kwietniu. W okresie od marca do końca września liczba wypożyczeń przekroczyła 221 tys. W analogicznym okresie roku ubiegłego liczba wypożyczeń wyniosła ponad 511 tys. W bieżącym sezonie można było korzystać z 911 rowerów, w tym 20 rowerów dziecięcych i 5 tandemów, na 93 samoobsługowych stacjach zlokalizowanych w Lublinie i Świdniku.
 
Będzie więcej ułatwień dla lubelskich rowerzystów 
 
Szymczyk podkreśla, że to nie jedyne działania, które Miasto realizuje na rzecz ruchu rowerowego. Wyjaśnia, że od kilkunastu lat systematycznie rozwijana jest sieć infrastruktury rowerowej, która liczy już ponad 170 km, a w sierpniu udostępnione dla ruchu rowerowego zostało Stare Miasto. Ratusz uwzględnił też potrzeby rowerzystów w kwestii trwającej przebudowy Al. Racławickich i zapowiada, że otworzy już w przyszłym roku długo oczekiwany przez rowerzystów dojazd do centrum miasta od strony zachodniej. Poza tym, pojawią się też ułatwienia dla cyklistów w innych częsciach miasta.
 
- Aktualnie przygotowywane są również projekty zmiany organizacji ruchu na wybranych ulicach w różnych częściach miasta pod kątem wprowadzenia kontraruchu rowerowego, co pozwoli na skrócenie drogi rowerzystom i poprawi ich bezpieczeństwo. Pierwszą zmianą w tym zakresie była ul. Dolna Panny Marii, gdzie wprowadzony został ruch jednokierunkowy z kontraruchem. Coraz bliżej ukończenia jest trasa rowerowa prowadząca od Ronda Lubelskiego Lipca 80 na Felin. Wygodna infrastruktura rowerowa, pozwalająca na omijanie ruchliwych ulic, powstaje również na terenie Parku Ludowego - wymienia Artur Szymczyk.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE