Reklama

500 plus do zwrotu

Opublikowano:
Autor:

500 plus do zwrotu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 389 tys złotych muszą oddać mieszkańcy Lublina, którzy stracili prawo, bądź bezprawnie pobrali świadczenie 500 plus.

Ponad 389 tys złotych muszą oddać mieszkańcy Lublina, którzy stracili prawo, bądź bezprawnie pobrali świadczenie 500 plus. Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wynika, że takich przypadków jest 243. 42 sprawy są w toku, w 201 decyzje już wydano.

Konieczność zwrotu świadczenia jest najczęściej efektem niefrasobliwości - mówi Magdalena Suduł rzecznik MOPR w Lublinie. Zdarza się, że beneficjenci programu, choć mają taki obowiązek, nie informują urzędników o poprawie swojej sytuacji materialnej, czyli o przekroczeniu kryterium dochodowego. Zwroty dotyczą przede wszystkim rodzin, które zadeklarowały dochód nie przekraczający 800 złotych na osobę. Zgodnie z prawem takim rodzinom przysługuje prawo do 500 plus także na pierwsze dziecko. Kiedy jednak z czasem ich dochód się zwiększa i przekracza tę kwotą, to rodziny tracą prawo do świadczenia. Jeśli świadczeniobiorca tego faktu nie zgłosi ma problem - przyznaje nasza rozmówczyni.

I raczej nie ma w tym celowości, czyli wyłudzenia. Do tej pory w Lublinie zanotowano dwa takie przypadki i oba trafiły do prokuratury. W pierwszym matka zostawiła nowo narodzone dziecko w szpitalu i wystąpiła do nas o świadczenie. W drugim jeden z rodziców złożył dokumenty o przyznanie wsparcia w ramach programu 500 plus, choć dziecko nie mieszkało z nim i nie było pod jego opieką - podaje Magdalena Suduł.

Dodajmy, że wspomniana kwota do zwrotu (389 tys złotych) to jedynie sam kapitał, do tego trzeba dodać odsetki. Rekordzista musi oddać 6.5 tys. Forma zwrotu w każdym przypadku jest "negocjowana" indywidualnie. Najczęściej "dług" rozkładany jest na raty, bądź potrącany z innych świadczeń.

Dodajmy, że w Lublinie z tej formy wsparcia korzysta 19.800 rodzin. Pieniądze wypłacane są na 28 tys dzieci.
Z danych resortu pracy wynika, że w Polsce w ramach programu  500 plus pobrano bezprawnie ok. 48 mln. Ta liczba robi wrażenie, ale, jest to zaledwie ok. 2 proc. wszystkich kwot wypłaconych beneficjentom w 2017 r.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE