Dzisiaj odbywają się warsztaty rzeźbiarskie, które są początkiem obchodów pięknego jubileuszu Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej. Każdy kto chce zobaczyć jak wygląda tworzenie rzeźb i płaskorzeźb może przyjść i spróbować własnych sił w tym rękodziele. A nauczycieli jest dużo. Na podwórku Muzeum Regionalnego w Łukowie swojego "fachu" uczą: Mieczysław Gaja, Robert Sadło, Tadeusz Adamski, Andrzej Pycka, Piotr Czubaszek, Krzysztof Osak, Mieczysław Zawadzki, Adam Wydra, Łukasz Brelański i inni.
50 lat temu powstał Łukowski Ośrodek Rzeźby Ludowej. Był to fenomen w skali kraju, ponieważ tego rodzaju działalność artystyczna na tej ziemi nie miała żadnych pierwowzorów.
Prekursorem działalności twórczej był Marian Adamski z Kolonii Sobiska, który zaczął rzeźbić pod wpływem kuzyna Henryka Wierzchowskiego - uzdolnionego rzeźbiarza ośrodka sierpeckiego - czytamy w wydanej przez Muzeum publikacji "Na ludowo w Łukowie".
W ślad za panem Marianem poszli sąsiedzi, potem ich rodziny czy znajomi. Ośrodek zaczął się rozrastać, a rzeźbiarze odnosić liczne sukcesy, które były zauważane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dziś każdy z nas może zobaczyć jak rzeźbią artyści a także spróbować własnych sił. Natomiast 9 października odbędzie się podsumowanie dzisiejszego wydarzenia oraz wręczenie wszystkim żyjącym rzeźbiarzom statuetek i podziękowań.
50 lat Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej
Opublikowano:
Autor: Wioletta Ekielska
Przeczytaj również:
WiadomościDziś na podwórku Muzeum Regionalnego w Łukowie do pracy zasiedli rzeźbiarze z Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej. Ich poczynaniom przygląda się młodzież z łukowskich szkół.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE