Reklama

Reklama

5 nowych pomników przyrody w Lublinie

Opublikowano: pt, 18 gru 2020 12:06
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Decyzją Rady Miasta w Lublinie ustanowiono pięć nowych pomników przyrody. To drzewa znajdujące się przy ul. Kruczej, Jana Pawła II, Głębokiej, na pl. Tetralnym i w Zemborzycach Kościelnych II.

Reklama

W trakcie czwartkowej (17 grudnia) sesji Rady Miasta kilka drzew otrzymało status pomnika przyrody. Są to: kłęk amerykański (rosnący na terenie Przedszkola nr 28 przy ul. Kruczej), lipa drobnolistna (pl. Teatralny), dąb szypułkowy (Rury Bonifraterskie przy ul. Jana Pawła II), klon pospolity (osiedle LSM przy ul. Głębokiej) i grusza pospolita (Zemborzyce Kościelne II, na terenie dzierżawionym przez MOSiR „Bystrzyca”). Drzewa spełniają kryteria uznania za pomnik przyrody pod względem obwodów pni i odznaczają się walorami przyrodniczymi. Dodatkowo, objęty ochroną kłęk amerykański jest cennym okazem ze względu na przynależność gatunkową.
 
Żeby drzewo mogło zostać pomnikiem przyrody, musi spełnić wiele warunków. Dotyczą one m.in. częstotliwości jego występowania na danym obszarze czy wielkości obwodu mierzonego na wysokości właściwej dla danego gatunku, w zależności od tego, czy dany gatunek zaliczany jest do drzew szybko czy wolnorosnących. Każdy pomnik przyrody po ustanowieniu otrzymuje kartę pomnikową, w której są specjalne obowiązujące dla niego obostrzenia. Dla drzew jest to m.in. zakaz wykonywania prac ziemnych w obrębie korony oraz umieszczania różnych obiektów np. tablic, plakatów. Z kolei miasto, po ustanowieniu pomnika przyrody jest zobowiązane jego pielęgnacji i leczenia, nawet jeśli dane drzewo znajduje się na nieruchomości osoby prywatnej, przedsiębiorstwa czy spółdzielni. 
 
Po zmianach przyjętych na sesji, w Lublinie są 63 pomniki przyrody.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy