Reklama

Reklama

117 mln zł dotacji dla rozwoju cyfrowej humanistyki. W projekcie uczestniczy UMCS w Lublinie

Opublikowano: śr, 2 gru 2020 07:00
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

117 mln zł dotacji dla rozwoju cyfrowej humanistyki. W projekcie uczestniczy UMCS w Lublinie - Zdjęcie główne

Kierownikiem merytorycznym projektów opracowanych na uczelni jest prof. Andrzej Radomski z Instytutu Nauk o Kulturze Wydziału Humanistycznego | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 117 mln zł dofinansowania przyznano na projekt z zakresu rozwoju humanistyki cyfrowej, który zrealizuje Konsorcjum DARIAH.PL. Uczestnikiem Konsorcjum jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Reklama

Rozstrzygnięto konkurs w ramach którego można pozyskać dofinansowanie na rozwój infrastrktury badawczej. Wśród projektów zakwalifikowanych do finansowania i jednocześnie na drugim miejscu, znalazł się projekt zgłoszony przez Konsorcjum DARIAH.PL. Zostało ono powołane do rozwoju humanistyki cyfrowej w Polsce. Tytuł projektu to "Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce", a kwota dofinansowania wynosi ok. 117 mln zł. To największy tego typu program w polskiej humanistyce. Dzięki temu polskie ośrodki naukowe (7 wiodących uczelni i 10  Instytutów PAN) będą mogły rozwijać badania naukowe i wdrożeniowe związane z humanistyką cyfrową.

 

Uczestnikiem Konsorcjum jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W ramach projektu naukowcy z UMCS przygotowali 6 wniosków grantowych i wszystkie one zostały zakwalifikowane do finansowania. Kierownikiem merytorycznym projektów opracowanych na uczelni jest prof. Andrzej Radomski z Instytutu Nauk o Kulturze Wydziału Humanistycznego.

 

- Otrzymane dofinansowanie umożliwi badaczom z UMCS prowadzenie badań w ramach szeroko rozumianej humanistyki cyfrowej na najnowocześniejszym sprzęcie z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi cyfrowych – w tym z użyciem serwerów, baz danych, specjalistycznego oprogramowania, narzędzi do digitalizacji. Celem naszych naukowców jest także wypromowanie grona wybitnych doktorów ze specjalizacją w humanistyce cyfrowej oraz komercjalizacja opracowanych wyników - informuje Magdalena Drwal z Centrum Prasowego UMCS, dodając, że projekt umożliwi też nawiązanie współpracy z placówkami pozanaukowymi, co może przyczynić się do rozwoju całego regionu pod względem gospodarczym i kulturalnym.

 

Projekt będzie finansowany przez 3 lata, ale z możliwością przedłużenia na kolejnych 5 lat pod warunkiem pokrycia części kosztów z własnej działalności usługowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE