Reklama

115 egzemplarzy „Poematu o mieście Lublinie" na 115 rocznicę urodzin Józefa Czechowicza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: teatrnn.pl

115 egzemplarzy „Poematu o mieście Lublinie" na 115 rocznicę urodzin Józefa Czechowicza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś przypada 115. rocznica urodzin Józefa Czechowicza - poety, który urodził się, tworzył i zginął w Lublinie.


Kolejny raz w Bramie Grodzkiej obchodzone są urodziny Józefa Czechowicza. Formuła obchodów w czasie ostatnich osiemnastu lat nie zmieniła się i polega na czytaniu „Poematu o mieście Lublinie” autorstwa poety.
W tym roku specjalnymi gośćmi są m. in. Małgorzata Domagała, Jacek Giszczak, Marek Gromaszek czy Jacek Studziński. Tekst czytany jest też chóralnie przez wszystkich uczestników urodzin oraz odtwarzany jest fragment czytany przez zmarłego w 2005 roku profesora Władysława Panasa – wybitnego teoretyka literatury, badacza twórczości Brunona Schulza oraz lubelskiego poety.

Kolejny raz został też wydany „Poemat o mieście Lublinie”, tym razem w 115 egzemplarzach (co roku ilość egzemplarzy zależy od aktualnej rocznicy):

-W tym roku uczestnicy urodzin otrzymają ręcznie wykonany i numerowany poemat w twardej oprawie w okleinie z czerpanego papieru, autorstwa pracowników Izby Drukarstwa Domu Słów (Alicji Magiery, Roberta Sawy i Sylwii Woźniak) – zapewniają organizatorzy.

Miejsce: Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21, godz.17.00
Wstęp wolny


foto. Józef Czechowicz / źródło: teatrnn.pl

*Józef Czechowicz był poetą związanym z Lublinem, tutaj się urodził, tutaj tworzył i tutaj tragicznie zginął w 1939 roku w czasie bombardowania miasta. Czechowicz był poetą nostalgicznym, wpisującym się w nurt katastrofizmu, jednocześnie stał na czele lubelskiej cyganerii i awangardy. Debiutował w 1923 roku na łamach czasopisma „Reflektor”. W 1933 roku wyjechał do Warszawy i mieszkał tam aż do wybuchu wojny. We wrześniu 1939 roku powrócił do Lublina. Zginął podczas bombardowania miasta 9 września pod gruzami kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 46, niedaleko rodzinnego domu.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE