- W całej Polsce stwierdzono 12 ognisk z czego, aż 10 na terenie na terenie województwa lubelskiego. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii prowadzi akcje informacyjną o konieczności szczepień zwierząt domowych. Dodatkowo na terenie obszaru zagrożonego wścieklizną, wojewoda lubelski wydał rozporządzenie o obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie - poinformował w środę (30 października) Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie.
Szczegóły zostaną podane w czwartek (31 października).
30 października Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie przekazał, że wykryto "Kolejne ogniska wścieklizny u lisów w powiecie tomaszowskim i krasnostawskim". Z kolei 10 października przekazywał, że obszar zagrożony wścieklizną na Lubelszczyźnie to: w powiecie tomaszowskim gminy Bełżec, Jarczów, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Rachanie, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski, Tyszowce, Ulhówek, w powiecie zamojskim gminy Komarów Osada i Łabunie, w powiecie hrubieszowskim gminy Dołhobyczów i Mircze
Wcześniej Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat.
- Na podstawie wyników badań laboratoryjnych stwierdzono dziewiąte ognisko wścieklizny u zwierząt w 2024 roku. Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu na terytorium RP dziewiątego w 2024 r. ogniska wścieklizny stwierdzonego na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 4 października 2024 r. Ognisko wścieklizny stwierdzono u padłego kota w miejscowości Dłużniów, gmina Dołhobyczów, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie. Ognisko wścieklizny jest oddalone ok. 2 km od granicy z Ukrainą - czytamy w komunikacie
Na początku października wojewoda lubelski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatów tomaszowskiego, zamojskiego i hrubieszowskiego. Z rozporządzenia wynika np., że na obszarze zagrożonym nakazuje się szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia.
Wścieklizna jest niebezpieczną, nieuleczalną i śmiertelną chorobą odzwierzęcą. Chorują na nią wszystkie zwierzęta stałocieplne oraz ludzie. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.