Reklama

Trener Tytanów: Futbol to dobry sport dla Polaka [ROZMOWA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: DSM

Trener Tytanów: Futbol to dobry sport dla Polaka [ROZMOWA] - Zdjęcie główne

- To było chyba 11 albo 12 lat temu... W sklepie Decathlon znalazłem kartkę z ogłoszeniem o naborze do drużyny Tytanów. Postanowiłem spróbować swoich sił - mówi o swoich początkach Łukasz Kołodziejczyk, trener główny Tytanów | foto DSM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport - Aktualnie Tytani są po jednym z gorszych sezonów w naszej historii. Dlatego mocno się odbudowujemy, rekrutujemy nowych ludzi - mówi w rozmowie z Lublin24.pl Łukasz Kołodziejczyk, trener główny Tytanów Lublin - drużyny futbolu amerykańskiego.

Ilu aktualnie zawodników liczy zespół Tytanów?


W tym momencie mamy około 40 zawodników, którzy czynnie trenują. To zapewnia funkcjonowanie drużyny tylko na podstawowym poziomie. W futbolu problem jest taki, że ludzi do gry potrzeba bardzo dużo. Dlatego ten sport rozwija się w Polsce tak, a nie inaczej. Każda drużyna powinna mieć minimum 50 graczy, żeby grać bezpiecznie w rozgrywkach ligowych. 30-40 osób to już absolutnie minimalny skład.Sezon 2. Ligi Futbolu Amerykańskiego, w której rywalizujecie, nie został rozpoczęty na wiosnę z powodu pandemii koronawirusa.Wobec tego sezon najprawdopodobniej wystartuje pod koniec sierpnia. To wszystko jest jeszcze dogrywane, więc nadal nie mamy pewności. Nie wiadomo też, ile drużyn będzie liczyć nasza liga. Dotychczas w 1. LFA było 12 zespołów, na drugim poziomie było dziesięć drużyn podzielonych na dwie grupy. Myślę, że teraz mniej klubów weźmie udział w rywalizacji.

 W którym miejscu w ogólnokrajowej hierarchii futbolu amerykańskiego można obecnie stawiać Tytanów Lublin, biorąc pod uwagę rozgrywki, w których wy rywalizujecie?


Zdarzały się naszemu klubowi różne sezony. Były sezony bardzo udane i trochę gorsze. Aktualnie Tytani są po jednym z gorszych sezonów w naszej historii. Dlatego mocno się odbudowujemy, rekrutujemy nowych ludzi. Ja też dopiero teraz, przed najbliższym sezonem, objąłem funkcję pierwszego trenera. Liczymy na jak najwyższe miejsce w nadochodzących rozgrywkach.Jak wygląda zainteresowanie futbolem amerykańskim w Lublinie?


Bardzo fajnie. Na mecze przychodzi sporo osób, regualnie z trybun spotkania ogląda po 300-400 ludzi. To jest całkiem niezły wynik w porównaniu do drużyn z innych części Polski. Mamy więc całkiem niezłe wsparcie od kibiców. Niemniej, zdecydowanie więcej kibiców przychodzi na mecze futbolu amerykańskiego w Warszawie czy we Wrocławiu.


Jak zacząłeś swoją przygodę z futbolem amerykańskim?


To było chyba 11 albo 12 lat temu... W sklepie Decathlon znalazłem kartkę z ogłoszeniem o naborze do drużyny Tytanów. Postanowiłem spróbować swoich sił i zostałem przy tej dyscyplinie. Trochę pograłem w futbol w Lublinie i Warszawie, potem byłem trenerem w różnych miastach, a teraz wróciłem do Tytanów.

 


To nie jest typowa dyscyplina dla przeciętnego amatora sportu w naszym kraju...Rzeczywiście, nie jest. Chyba to piłka nożna jest najpopularniejsza, choć nie mamy w niej wybitnych osiągnięć w ostatnich latach. Choćby w porównaniu do siatkówki czy piłki ręcznej. A futbol amerykański? To nowy sport w Polsce. Wydaje mi się, że barierą jest to, iż drużyny potrzebują wielu zawodników i sporo sprzętu. Przez to ta dyscyplina rozwija się wolniej i wolniej dociera do ludzi. A przecież futbol to dobry sport dla Polaka. Jest drużynowy, można kogoś podczas gry uderzyć, można się wyżyć...


Co jest potrzebne, żeby grać oficjalne mecze w futbolu amerykańskim?My, jako klub, zapewniamy początkującym zawodnikom podstawowy sprzęt: ochraniacze na barki i kask. Potem oni są zobowiązani do kupienia własnych ochraniaczy i kasku. To jest wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Poza tym wystarczą zwykłe buty - korki i rękawiczki do łapania piłki.

 

Jak często trenujecie?Spotykamy się dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki gramy na bocznym boisku Areny Lublin. Poza tym zawodnicy robią jeszcze indywidualnie treningi biegowe i sprinterskie lub siłowe. Łącznie to jest około pięciu treningów w tygodniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE