Polski Cukier Start Lublin z awansem do półfinału europejskiego pucharu (ZDJĘCIA)

Sport W rewanżowym ćwierćfinale European North Basketball League koszykarze Polskiego Cukru Startu Lublin pokonali w hali Globus izraelskie Ironi Ness Ziona. Tym samym podopieczni trenera Artura Gronka zameldowali się w finałowej czwórce rozgrywek.

Czerwono-czarni weszli w pierwszą kwartę z dobrą energią, dość szybko budując przewagę. Sporo punktów zdobytych z pomalowanego, niezła skuteczność z dystansu oraz efektywne wejścia zawodników z ławki pozwoliły gospodarzom prowadzić po 10 minutach różnicą dziewięciu oczek. Podczas drugiej odsłony rywale odrobili straty, a na 65 sekund przed zejściem na dużą przerwę, po raz pierwszy w meczu objęli prowadzenie. Ostatecznie jednak to lublinianie wygrywali po dwóch partiach 44:41, do czego przyczynił się rzut Clevelanda Melvina równo z syreną.

Po zmianie stron na parkiecie początkowo doszło do punktowej wymiany ciosów. Jednak wraz z biegiem gry większa inicjatywa była po stronie gości, którzy sprawiali miejscowym dużo problemów w defensywie. Zespół z Izraela umiejętnie dzielił się piłką, notując dużą liczbę asyst. Motorem napędowym Ironi Ness Ziona byli najlepiej punktujący Shaq Buchanan oraz mający na swoim koncie double-double pod względem oczek i asyst, DJ Cooper.

Przyjezdni przystępowali do ostatniej ćwiartki, prowadząc 62:57. Podczas końcowych 10 minut kibice byli świadkami zaciętego boju, w którym liczyła się każda piłka, obie strony mocno walczyły na tablicach, a losy rezultatu ważyły się do ostatnich sekund. Bardzo istotny w kontekście awansu do kolejnej rundy okazał się wynik pierwszej konfrontacji, którą lublinianie wygrali 90:77. Trzynastopunktowa zaliczka z wyjazdu pozwoliła czerwono-czarnym uniknąć nerwówki, a wyrachowanie w decydujących akcjach pomogło wywalczyć drugie ćwierćfinałowe zwycięstwo.

W półfinale "Startowcy" zmierzą się z wygranym pary BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Zastal BC Zielona Góra. Swojego rywala podopieczni trenera Gronka poznają 21 marca, gdy dojdzie do rewanżowej potyczki pomiędzy ostrowianami i ekipą z województwa lubuskiego. W pierwszym ze starć drużyna z Zielonej Góry zwyciężyła 97:94.

Polski Cukier Start Lublin - Ironi Ness Ziona 80:78 (27:18, 17:23, 13:21, 23:16)

Lublin: Smith 14, DeVoe 14, Melvin 13, Cavars 13, Młynarski 7, Griciunas 6, Dziemba 6, Barnies 5, Krasuski 2, Pelczar

Ness Ziona: Buchanan 21, Bey 14, Cooper 10, Harrell 10, Warech 9, Meyinsse 8, Moshe 6, Adam, Rozenfeld, Levinson

Sędziowali: Andris Petrovs, Mateusz Skorek, Juris Bruveris