Polski Cukier AZS UMCS Lublin znów lepszy od VBW Arki Gdynia (ZDJĘCIA)

Sport Po emocjonującym boju lubelskie koszykarki wygrały drugi z ćwierćfinałów fazy play-off z VBW Arką Gdynia. W przeciwieństwie do sobotniej potyczki, drugie ze spotkań trzymało w napięciu do ostatnich sekund.

Dla zielono-białych było to czwarte spotkanie z tym rywalem w ciągu ostatnich 16 dni. Mimo dobrej znajomości obu zespołów akademiczki były w stanie zaskoczyć gdynianki znakomitym rozpoczęciem rywalizacji. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka weszły w mecz pełne energii, trafiały do kosza z dobrą skutecznością i wymuszały na przyjezdnych błędy w defensywie. Świetna postawa pozwoliła im szybko zbudować przewagę punktową.

Po 10 minutach gry lublinianki prowadziły różnicą 14 punktów, a na dużą przerwę schodziły z zaliczką w postaci aż 18 oczek. W pierwszej połowie AZS UMCS był o klasę lepszy od ekipy z Pomorza w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła. Nie może dziwić więc fakt, że sztab szkoleniowy VBW Arki wędrował do szatni bardzo sfrustrowany grą swoich zawodniczek.

Rozmowa w przerwie musiała pomóc drużynie z Trójmiasta, która zaczęła trzecią kwartę od serii 11:2. Koszykarki w żółto-niebieskich strojach odrobiły część strat, ale gospodynie zdołały wrócić do odpowiedniego rytmu i zatrzymały rozpędzone gdynianki. Dokonały tego w osłabieniu, ponieważ kontuzji pod koniec drugiej odsłony doznała Magdalena Ziętara, która już nie powróciła na parkiet w niedzielny wieczór.

Czwarta partia rozpoczynała się przy prowadzeniu miejscowych 57:47. Jednak na 120 sekund do końca meczu przyjezdne doprowadziły do remisu 69:69 po rzucie Kamili Podgórnej. Gra z dużą intensywnością dawała się lubliniankom we znaki, zaś wierząca w odwrócenie losów spotkania ekipa gości była napędzana przez adrenalinę. Gdy zegar w hali imienia Zdzisława Niedzieli wskazywał 12 sekund do finiszu rywalizacji, Aleksandra Zięmborska zapewniła gospodyniom prowadzenie 74:71. Zdenerwowane żółto-niebieskie popełniły błąd w następnej akcji ofensywnej, a chwilę później dwa celne rzuty wolne Katariny Zec przypieczętowały wygraną drużyny Krzysztofa Szewczyka. Natomiast trenerka Jelena Škerović musiała pogodzić się z dziewiątą z rzędu porażką przeciwko AZS UMCS w roli samodzielnej opiekunki VBW Arki.

- Myślę, że dotychczasowe dwa ćwierćfinały pokazały, że spotkały się wyrównane drużyny i o zwycięstwach przesądzają pojedyncze akcje, czy posiadania - ocenił szkoleniowiec Polskiego Cukru AZS UMCS. - Pierwsza połowa była najlepszą w naszym wykonaniu w obecnym sezonie. Później kontuzja Magdy nas trochę wybiła z rytmu, co było szczególnie widać w defensywie, bo wiadomo, że jest to nasz najlepszy obrońca. Mamy też krótszą rotację i w drugiej części meczu było widać zmęczenie. Jednak to, co za nami już nie ma znaczenia. To są play-offy i nie czujemy jeszcze, że to koniec. Rywalki będą u siebie walczyły i szykujemy się na bardzo trudne przeprawy - dodał.

Trzeci z ćwierćfinałów czeka akademiczki w sobotę, 18 marca w Gdyni. Jeżeli zielono-białe wówczas zwyciężą, to będą już mogły przygotowywać się do rywalizacji w półfinale z wygranym pary PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski - 1KS Ślęza Wrocław. Triumf pomorzanek sprawi, że w niedzielę odbędzie się czwarta konfrontacja. Gdyby ekipa z Trójmiasta wtedy znów okazała się lepsza, to na środę, 22 marca zaplanowano ewentualne piąte starcie.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin - VBW Arka Gdynia 77:74 (23:9, 19:15, 15:23, 20:27)

Lublin: Stanacev 21, Taylor 18, Mack 16, Zec 10, Ziętara 7, Zięmborska 5, Trzeciak, Yurkevichus, , Kuczyńska

Gdynia: Górecki 20, Borkowska 14, Kastanek 11, Niemojewska 11, Higgins 8, Podgórna 4, Vucković 4, Fontaine 2, Żytkowska

Sędziowali: Bartłomiej Kucharski, Michał Kuzia, Paweł Pacek