Rywalki były bezlitosne. Wysoka porażka koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin [ZDJĘCIA]

SportKibice Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin nie byli świadkami udanego powrotu rozgrywek EuroCup do hali imienia Zdzisława Niedzieli po 20 miesiącach przerwy. W pierwszym domowym meczu nowego sezonu na szczeblu międzynarodowym akademiczki przegrały z Hozono Global Jairis.

Już od początkowych minut ton boiskowym wydarzeniom nadawała przede wszystkim drużyna gości. Ekipa z Hiszpanii grała skuteczniej, konsekwentniej i widać po niej było duże doświadczenie. Jedną z liderek przyjezdnych była podkoszowa Morgan Bertsch, która w sezonie 2020/21 z powodzeniem występowała w lubelskim klubie. Amerykanka i jej koleżanki szybko zbudowały przewagę punktową. I choć gospodynie zdołały w pierwszej kwarcie odrobić część strat, to później Jairis znów odskoczyło i do przerwy prowadziło zdecydowanie 57:38.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ wyraźnej zmianie. Lider tabeli hiszpańskiej ekstraklasy kontrolował mecz i pewnie zmierzał po zwycięstwo. Nie dość, że podopieczne trenera Krzysztofa Szewczyka zasłużenie przegrały, to w dodatku urazów w trakcie spotkania doznały czołowe zawodniczki - Stella Johnson i Aleksandra Stanacev. Pierwsza z wymienionych miała problemy z łydką, a druga z kostką. – Przede wszystkim wyszłyśmy nie do końca skoncentrowane. Miałyśmy cele i założenia, ale ich nie realizowałyśmy. Rywalki skakały nam po głowach, zbierały piłki, biegały do szybkiego ataku, a my nie byłyśmy w stanie się przeciwstawić, choć spodziewałyśmy się mocnej gry i fizyczności. Nie wpadały nam też rzuty za trzy punkty. Wiadomo, że będą mecze, w których zabraknie skuteczności z dystansu, ale wtedy trzeba nadrabiać obroną. My w defensywie nie grałyśmy, więc trzeba jak najszybciej wyciągnąć wnioski. Zapominamy o tym meczu i czekamy na kolejny. Niezmiennie wierzymy w wyjście z grupy. Mamy też nadzieję, że po badaniach okaże się, że dziewczyny nie będą długo pauzować – podsumowała obwodowa Magdalena Szymkiewicz.

Dla lublinianek była to druga porażka w trwających rozgrywkach EuroCup. W zeszłym tygodniu biało-zielone uległy bowiem na wyjeździe z francuskiemu UFAB49 Angers (SZCZEGÓŁY). Akademiczki nie będą miały zbyt wiele czasu na rozpamiętywanie przegranej, ponieważ muszą szybko skupić się na kolejny meczu. W najbliższą niedzielę zmierzą się w Toruniu z tamtejszą Energą. Początek tej konfrontacji zaplanowano 20 października o godzinie 16:00.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin - Hozono Global Jairis 58:83 (18:31, 20:26, 14:14, 6:12)

Lublin: Johnson 19, Miskiniene 10, Stanacev 7, Ullmann 5, Zempare 4, Szymkiewicz 4, Kulińska 4, Trzeciak 3, Kusiak 2, Adamczuk, Goszczyńska, Nassisi

Jairis: Holesinska 24, Bertsch 16, Senechal 10, Ginzo 8, Alarcon 6, Massey 6,  Ayuso 5, Nelson 5, Niemojewska 3, Visscher 1

Sędziowali: Mart Uuehendrik (Estonia), Lauri Jaamaa (Finlandia), Alexander Svendberg (Norwegia)