Zajęcia będą wzbogacone o współpracę z innymi służbami ratowniczymi w ramach ćwiczeń z reagowania kryzysowego o charakterze niemilitarnym.
Aktualnie na poligonie w Nowej Dębie ćwiczy blisko 400 żołnierzy z 2 LBOT. Pojawiły się już tam m.in. grupy szkoleniowe żołnierzy z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej, kandydaci do terytorialnej służby wojskowej. W drugiej turze (18 lipca) na poligon wyruszą Terytorialsi z Dęblina, Chełma oraz Zamościa.
Tegoroczne szkolenie w lubelskiej brygadzie OT ma nieco inny charakter. Po raz pierwszy nie jest ono organizowane wyłącznie na poligonie, ale także w oparciu o bazę szkoleniową w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych batalionów. Takie zmiany spowodowane są przede wszystkim sytuacją epidemiczną i koniecznością zachowania środków bezpieczeństwa z nią związanych.
– Jednym z głównych determinantów organizowanych obecnie szkoleń jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez zachowanie reżimu sanitarnego. Zajęcia są poprzedzone wywiadem na temat stanu zdrowia i dotychczasowej aktywności żołnierzy. Wszyscy są wyposażeni w środki ochrony osobistej, a prowadzący szkolenia są zobligowani do udzielania instruktażu w zakresie profilaktyki zakażeń. Zajęcia są prowadzone w grupach liczących maksymalnie 10-12 żołnierzy. Dodatkowo grupy szkoleniowe są separowane od siebie, dotyczy to zajęć, jak również zakwaterowania, żywienia, jak i transportu. Każdorazowo przed rozpoczęciem i po zakończeniu szkolenia, dokonywany jest pomiar temperatury – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.