Fatalny stan układu hamulcowego pojazdu przewożącego elementy o masie blisko 20 ton

foto WITD w Lublinie

region Dzięki rutynowej kontroli stanu technicznego inspektorom Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie udało się wyeliminować naczepę z układem hamulcowym o bardzo złym stanie.

oprac. RW

Opublikowano: 15 lipca 2020 16:36 | Aktualizacja: 15 lipca 2020 16:36

W poniedziałek 13 lipca br. na drodze krajowej nr 17 (m. Sitaniec) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie skontrolowali stan techniczny pojazdu przewożącego elementy betonowe o masie około 20 ton. Wstępnej kontroli dokonano pirometrem (termometrem laserowym), który wykazał, że jedna z tarcz hamulcowych – po wykonanym hamowaniu – ma temperaturę otoczenia. Był to dowód, że hamulec tego koła nie działa prawidłowo.

 

Po dokonaniu oględzin stwierdzono, że jedna tarcza jest pokryta rdzą, co wyklucza jej prawidłowe działanie. Pozostałe tarcze były w fatalnym stanie technicznym. Widać było na nich liczne pęknięcia, co w każdej chwili mogło spowodować ich całkowite zniszczenie i zablokowanie koła – taka sytuacja doprowadziłaby do zmiany kierunku jazdy i co prawdopodobne do tragicznego wypadku.

 

Dowód rejestracyjny naczepy został zatrzymany, a kierowcy zakazano dalszej jazdy i ukarano go mandatem. Wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjnego. Grozi mu kara pieniężna w kwocie 2000 zł.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.