55 mandatów karnych to efekt wspólnej akcji policji i WITD

Inspektor Transportu Drogowego sprawdzający zawartość naczepy. | foto WITD Gorzów Wielkopolski (zdjęcie ilustracyjne)

region W czwartek 16 lipca Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Lublinie wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie przeprowadził kontrole polegające na ważeniu pojazdów dostawczych.

oprac. RW

Opublikowano: 20 lipca 2020 14:24 | Aktualizacja: 20 lipca 2020 14:24

Statystyki z poprzednich lat są jednoznaczne. Najczęstszą nieprawidłowością stwierdzaną podczas kontroli ITD jest przeważanie pojazdów dostawczych. Wyniki przeprowadzonej w czwartek akcji potwierdziły słuszność statystyk.

 

Zważono łącznie 92 pojazdy. Ujawniono 72 wykroczenia polegające na przekroczeniu dopuszczalnej masy całkowitej oraz niezabezpieczeniu ładunku. Łącznie zatrzymano 14 dowodów rejestracyjnych z uwagi na zły stan techniczny pojazdów, nieprawidłowo wyznaczoną masę własną pojazdów i brak badań technicznych. Na kierujących nałożono 55 mandatów karnych. Rekordzistą w przeważeniu pojazdu zamiast 3500 kg ważył 7000 kg.

 

WITD w Lublinie podkreśla, że poruszanie się po drogach pojazdów przeładowanych ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu wydłuża drogę jego hamowanie, a także zwiększa ryzyko utraty stateczności podczas wykonywania manewrów zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Ponadto ma wpływ na prawidłowe działanie układu kierowniczego, zawieszenia, ogumienia i powoduje znaczące zwiększanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Dodatkowo przeładowane pojazdy stanowią nieuczciwą konkurencję dla legalnych, licencjonowanych przewoźników, którzy nie przekraczają dopuszczalnej masy całkowitej.

 

Współpraca służb w zakresie kontroli wrażeniowych pojazdów dostawczych będzie kontynuowana, gdyż niewątpliwie przynosi efekt w postaci poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.