reklama
reklama

Separacja czy Rozwód

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Separacja czy Rozwód - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANERozstanie małżonków nie musi zawsze kończyć się rozwodem. W polskim prawie istnieje możliwość wyboru między separacją a rozwodem, zależnie od okoliczności i długoterminowych intencji małżonków. Te dwa rozwiązania różnią się znacząco skutkami prawnymi oraz perspektywami na przyszłość.
reklama

Decyzja o Rozwodzie czy Separacji

Podjęcie decyzji o separacji często następuje, gdy istnieje nadzieja na odbudowę związku. Separacja jest formą zawieszenia małżeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości jego późniejszego przywrócenia. Z drugiej strony, rozwód to definitywne zakończenie związku małżeńskiego, gdy nie ma szans na jego kontynuację.   Podstawą do uzyskania rozwodu jest trwałe i zupełne wygaśnięcie relacji małżeńskich w sferach gospodarczej, fizycznej i emocjonalnej. Separacja zaś wymaga stwierdzenia jedynie zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, który pozostawia szanse na jego naprawę.  

Przepisy Prawne Dotyczące Rozwodu i Separacji

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym (Art. 56 KRO), rozwód jest możliwy przy zupełnym i trwałym rozkładzie pożycia małżonków. Istnieją jednak ograniczenia, które uniemożliwiają rozwód w określonych sytuacjach. Przykładowo, rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli jego skutki negatywnie wpływają na dobro wspólnych małoletnich dzieci lub gdy jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.   §1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. §2. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. §3. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Art. 56 KRO   Jeśli chodzi o separację, podobnie jak przy rozwodzie, jej orzeczenie nie jest możliwe, gdy wpłynęłoby to negatywnie na dobro dzieci lub gdy byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.  

reklama

Skutki Orzeczenia Rozwodu i Separacji

Orzeczenie rozwodu prowadzi do rozwiązania małżeństwa, oraz ustania ustawowej wspólności majątkowej. Orzekając o rozwodzie Sąd rozstrzyga także kwestię winy stron za rozkład pożycia oraz władzy rodzicielskiej i utrzymania dzieci. W niektórych przypadkach Sąd może orzec także o podziale majątku należącego do małżonków.   Separacja, w odróżnieniu od rozwodu, nie kończy małżeństwa. Strony pozostają w związku, ale ustaje ustawowa wspólność majątkowa . Małżonkowie nie mogą zawrzeć nowego małżeństwa ani zmienić nazwiska. W tych złożonych kwestiach, wsparcie doświadczonego adwokata rozwodowego z Rzeszowa może być nieocenione.  

Rozstrzygnięcie między Rozwodem a Separacją

W sytuacji, gdy jeden z małżonków domaga się rozwodu, a drugi separacji, decyzja sądu zależy od okoliczności. Jeżeli rozwód jest uzasadniony i dopuszczalny, sąd może orzec o rozwodzie. W przeciwnym razie, gdy rozwód jest niedopuszczalny, a separacja uzasadniona, sąd orzeka separację (Art. 61.2 KRO). §1. Jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. §2. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację. Art. 61.2 KRO  

reklama

Kwestie Finansowe i Czasowe

Ważnym aspektem są również koszty i czas trwania postępowania. Koszty postępowania rozwodowego i w sprawie o separacje różnią się w zależności od skomplikowania sprawy i wyboru pełnomocnika. Postępowanie w sprawie o separację jest zazwyczaj krótsze i tańsze niż postępowanie w sprawie o rozwód, szczególnie gdy sprawa jest sporna.   Podsumowując, wybór między rozwodem a separacją zależy od indywidualnych okoliczności, długoterminowych celów i możliwości prawnych. Konsultacja z doświadczonym prawnikiem prawa rodzinnego może pomóc w oszacowaniu kosztów i wyborze najlepszej drogi postępowania. Autor: ZaufanyAdwokat.pl   

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama